Na przestrzeni ostatnich dekad obserwujemy ciągły rozwój technologii cięcia materiałów, zwiększa się precyzje, poprawia jakość oraz szybkość produkcji, prym wiodą technologie cięcia laserem i wodą. Jakie są między nimi różnice i jakie urządzenie wybrać dla firmy?
Obie technologie zaczęły się rozwijać po II wojnie światowej, kiedy szukano najbardziej efektywnych metod cięcia metali i innych materiałów. Laser to urządzenie, którego działanie jest oparte na emisji promieniowania elektromagnetycznego, wiązka laserowa wytworzona przez urządzenie rozgrzewa materiał powodując jego topnienie, kiedy promień lasera całkowicie przeniknie przez strukturę materiału, rozpoczyna się właściwy proces. Natomiast działanie technologii cięcia wodą (waterjet) jak sama nazwa wskazuje opiera się o strumień wody, który pod niezwykle wysokim ciśnieniem tnie materiał. Przewaga wycinarki wodnej nad laserową jest taka, że waterjet ma możliwość cięcia praktycznie w każdym materiale w drewnie, szkle, metalu, a nawet tytanie. Cięcie „na ciepło” czyli cięcie wiązką laserową jest natomiast precyzyjniejsze i szybsze, przez co okazuje się lepszym rozwiązaniem w przypadku cięcia metali laserem o grubości do 8 mm. Stal cięta wiązką laserową jest czystsza i gładsza oraz nie wymaga gradowania, dlatego poleca się cięcie blach laserem. Wyjątkiem jest aluminium i materiały, które są wrażliwe termicznie, podgrzanie przy pomocy lasera może doprowadzić do ich odkształceń. Podczas obrabiania materiałów w procesie cięcia wodą nie dochodzi do nagrzewania, potocznie to cięcie na „zimno”. Warto podkreślić jednak, że cięcie laserem jest bardziej oszczędne w poborze energii elektrycznej. Oba urządzenia potrafią ciąć zarówno w płaszczyźnie 2D jak i 3D. Ekolodzy wskazują na bardziej przyjazne środowisku funkcjonowanie urządzeń wodnych ze względu na brak emisji gazów i oparów jednak zdania specjalistów z branży są podzielone w tej kwestii.
Nie ma ewidentnych dowodów na wyższość, któregoś z urządzeń. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Podstawą podjęcia decyzji powinien być materiał, który będzie podlegał obróbce, powierzchnia, którą mamy do dyspozycji we firmie oraz zasoby finansowe. Fachowcy zalecają posiadanie obu typów wycinarek, podnosi to znacznie uniwersalność przedsiębiorstwa, zwiększa wachlarz usług i konkurencyjność. Sprawdzony model to zakup urządzenia laserowego, a następnie uzupełnienie o waterjet, który jest tańszym urządzeniem.
W najbliższej przyszłości pewny jest dalszy rozwój tych technologii, maszyny są coraz bardziej inteligentne, innowacyjne, szybsze, a także zautomatyzowane, system CNC jest już właściwie standardem. Na polskim rynku jest wiele specjalistycznych firm bardzo cenionych także poza granicami naszego kraju z których usług możemy skorzystać.