Nawet zupełny laik w temacie obróbki metalu, na pewno choć raz, zetknął się ze skrótem CNC. CNC to specjalny rodzaj maszyn, które są szeroko wykorzystywane w automatyce, w wielu przedsiębiorstwach o zróżnicowanym charakterze. W czasach, gdy pracę maszyn nadzorują efektywnie inne maszyny, maszyny CNC są czyś niemal obowiązkowym, jako urządzenia pozwalające na wytwarzanie precyzyjnych i powtarzalnych kształtów w szybkim czasie. Jeśli więc, chcesz dowiedzieć się więcej. Odpowiadamy na najpopularniejsze zagadnienia, w temacie obróbki metalu CNC.
Foldery, reklamy, ogłoszenia w prasie – najczęściej w tych właśnie miejscach, spotkać się można ze skrótem CNC. Co on oznacza? CNC to skrót terminu Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To nic innego, jak układ sterowania numerycznego z mikrokomputerem, który może zostać dowolnie interaktywnie zaprogramowany. CNC pozwala na bardzo wygodną, szybką, a przede wszystkim powtarzalną obróbkę. Najczęściej, tego typu sterowanie wykorzystuje się do sterowania frezarkami, tokarkami oraz elektrodrążarkami. Maszyny CNC można wykorzystywać przy różnego rodzaju obróbkach – najczęściej są to obróbki metalu, drewna, tworzyw sztucznych, czy szkła. To dziś niemal nieodzowny element produkcji, zwłaszcza wtedy, gdy produkcja ta jest robiona na skalę przemysłową, gdzie wysoka powtarzalność kształtów jest bardzo pożądana.
Jak już wspomniano, komputerowego sterowania CNC używa się najczęściej w zestawieniu z frezarkami oraz z tokarkami w większych jak i mniejszych zakładach przemysłowych. Frezowanie CNC pozwala szybko i powtarzalnie wytworzyć przedmioty o skomplikowanej geometrii. Frezować tą metodą można niemal wszystkie materiały – od tworzyw sztucznych, drewna, przez metale kolorowe, aż po stal nierdzewną. Frezowanie CNC jest idealną metodą modelowania brył, która jest stale ulepszana wraz z rozwojem innowacyjnych technologii. Dzięki użyciu różnych ostrzy do frezowania CNC, można stworzyć przeróżne, nawet skomplikowane kształty.
Toczenie CNC to jedna z najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem. W jej wyniku także można uzyskać różnorodne kształty – najczęściej są to walce, stożki czy gwinty. Toczenie CNC, podobnie jak frezowanie, pozwala szybko i w bardzo powtarzalny sposób, uzyskać przedmioty o nawet bardzo skomplikowanej geometrii. Pozwala także uzyskać wysoce zaawansowane detale, które dzięki toczeniu, w bardziej tradycyjny sposób, byłyby niemal niewykonalne.
Podsumowując, precyzja to pierwsze hasło odnoszące się do nowej technologii. Dzięki automatyzacji procesu, można wykonać precyzyjne cięcie, aby nie tylko zaoszczędzić jak najwięcej materiału, ale i nie popełniać błędów, które w efekcie prowadziłyby do strat finansowych przedsiębiorstwa. Kolejną i niemniej ważna zaletą obróbki CNC jest oczywiście szybkość całego procesu. Całość, z góry zaprojektowana, jest zautomatyzowana i skomputeryzowana, co zapewnia stabilność i powtarzalność elementów.