Cięcie
strumieniem wody

Metoda umożliwiająca cięcie każdego materiału - nawet kuloodpornego szkła, marmuru lub stali.


 
Cięcie strumieniem wody jest technologią przecinania materiałów za pomocą strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Stosując wysokociśnieniowe pompy lub hydrauliczne wzmacniacze ciśnienia, doprowadza się wodę do ciśnienia powyżej 5000 bar – w efekcie prędkość strumienia często przekracza prędkość dźwięku.
Zapytaj o usługę:

Tomasz Strażyc

690 913 190
tomek.strazyc@metikam.pl
 

Cięcie wodą to precyzja i wszechstronność


 
Technika ta jest możliwa do zastosowania w przypadku cięcia wszystkich rodzajów stali, metali kolorowych, tytanu, kamieni, ceramiki, tworzyw sztucznych, gumy, drewna, szkła i wielu innych materiałów. Jej zaletą jest bardzo wysoka precyzja niezależnie od ciętego materiału: równie dokładnie tnie się folię o grubości 0,01 mm, jak i płyty tytanowe o grubości 200 mm.
W przypadku blach powlekanych tworzywami sztucznymi cięcie tą metodą jest jedyną możliwą metodą wykrawania.
 

Minimum odpadów, brak efektów ubocznych


 

Cięcie wodą to sposób na uniknięcie mikropęknięć i naprężeń, umożliwiający łatwiejszą obróbkę w dalszych etapach produkcji. Przedmiot nie jest narażony na obciążenia cieplne, które są problemem w przypadku technologii termicznych, zaś optymalne ułożenie części na arkuszu umożliwia zminimalizowanie strat materiału oraz przyspieszenie procesu obróbki. To wszystko przekłada się na wysoką jakość i niższy koszt uzyskania gotowej części.

 

Parametry maszyny tnącej


 

Dysponujemy nowoczesną maszyną do cięcia strumieniem wody firmy Bystronic. Ostateczna precyzja cięcia jest zależna od rodzaju i grubości materiału, obróbki wstępnej, wielkości arkusza oraz jego rozgrzania.

  • Wielkość stołu roboczego: 3068 x 1535 mm
  • Odchylenie pozycji Pa*: +- 0,08 mm/oś
  • Powtarzalność Ps*: +-0,025 mm/oś
  • Grubość ciętych materiałów: do 200 mm