Spawanie stali i aluminium
Jawor

Spawanie MIG/MAG, spawanie TIG
- techniki spawalnicze METIKAM


 
Aluminium należy do grupy metali bardzo powszechnie stosowanych. Możemy spotkać wiele elementów wykonanych z tego materiału, które służą nam do poprawienia codziennych czynności. Pomimo wielu zalet aluminium jest produktem stosunkowo ciężkim do spawania, czasami przerasta możliwości nawet doświadczonych spawaczy. Główny problem leży po stronie niskiej temperatury topnienia i faktu, że podczas prób spawania na jego powierzchni powstają cienkie warstwy tlenków. Brak odpowiedniego podejścia do sprawy i nieodpowiednie przygotowanie materiału może prowadzić do powstawania niskiej jakości spoin oraz porów. Jak więc właściwie spawać aluminium? Z jakich metod korzystać, aby cieszyć się wysoką jakością spawania?
Zapytaj o usługę:

Tomasz Częstochowski


518 140 719
tomasz.czestochowski@metikam.pl
 

Spawanie aluminium Jawor


 
Spawanie to obróbka znana od wielu lat. Wraz z rozwojem nauki i technologii, zaczęto tworzyć coraz to nowsze sposoby na łączenie ze sobą dwóch metalowych elementów. Aluminium to materiał charakteryzujący się wieloma cechami. Pierwszą z nich jest jego gęstość, która w porównaniu do stali jest, aż trzykrotnie mniejsza. Następnie jego uniwersalność, aluminium wykorzystuje się do tworzenia części samochodowych, elementów do urządzeń elektrycznych, a także opakowań artykułów spożywczych. Ten pierwiastek idealnie nadaje się do recyklingu, przewodzi prąd, a także umożliwia nam tworzenie konstrukcji o różnych rozmiarach i kształtach. Wykazuje się również wysoką odpornością na korozję, a działanie warunków atmosferycznych umożliwia mu pasywację, dzięki której tworzy się naturalna, ochronna warstwa.
 

Charakterystyka aluminium


 
Aluminium posiada bardzo niską temperaturę topnienia, która wynosi około 660 stopni Celsjusza. Oznacza to, że pomimo swoje plastyczności, materiał jest bardzo problematyczny podczas spawania. Sam proces spawania niewiele różni się od spawania metalu. W tej sytuacji natomiast używamy prądu przemiennego, a nie jak w innych przypadkach stałego. Spawanie aluminium Jawor to tematyka coraz częściej poruszana, w rejonie dolnego śląska. W wielu miastach oferujemy już nasze usługi, co upewnia nas tylko o powinności naszych działań. Chętnie przyjmujemy zlecenia od przedsiębiorców, którzy oczekują od nas profesjonalnego podejścia i precyzji w wykonywanych obowiązkach. Działamy na rynku już od wielu lat, dlatego wiemy, jak obchodzić się z urządzeniami służącymi do obróbki metali.
 

Metody spawania aluminium


 
Obecnie wykorzystujemy dwie metody spawania aluminium. Należą do nich spawanie MIG, czyli Metali Insert GAS oraz TIG, czyli Tungsten Metal GAS. Obydwa przypadki możliwe są przy użyciu odpowiedniej osłony, którą jest chemicznie obojętny gaz. Pierwsza z wymienionych wykorzystywana jest głównie przy materiałach o grubości 1mm lub więcej. Jako spoiwa używa się druta, który podawany jest przy użyciu uchwytu elektrodowego. Spawanie elektrodą nietopliwą, tak zwane TIG stosowane jest do cienkiego aluminium, którego grubość jest mniejsza niż 1mm. W tym wypadku również stosujemy gazową osłonę, a role spoiwa pełni elektroda o wysokiej temperaturze topnienia. Podsumowując niezależnie od cech charakterystycznych naszego aluminium jesteśmy wstanie dobrać do niego odpowiednią metodę obróbki.