Poland Great Britain Germany
Metikam-logo
Logo UE

Hartowanie laserowe

Firma METIKAM Świderski Sp. J. oferuje innowacyjną usługę hartowania powierzchniowego metali zrobotyzowanym stanowiskiem laserowym. Zastosowanie robota z obrotnikiem firmy FANUC wraz Laserem o mocy 4kW na ciele stałym z głowicą hartującą wyposażoną w pirometr do pomiaru i kontroli temperatury daje możliwość hartowania powierzchni niedostępnych dla dotychczas stosowanych w Polsce urządzeń.

Szybkość i precyzja


Hartowanie laserowe pozwala na przeprowadzenie operacji w stosunkowo krótkim czasie. Powierzchnia hartowana może mieć dowolny kształt, a detal może być hartowany na zmienną głębokość. Hartowanie laserowe pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej twardości, w zależności od gatunku hartowanej stali nawet do 68 HRC.

Hartowanie laserowe jest procesem, w którym wiązka lasera oddziałuje bezpośrednio na obrabiany przedmiot dostarczając mu energię i rozgrzewa się miejscowo w powierzchniowych warstwach do temperatury przemiany austenitycznej obrabianego materiału, prowadząc do homogenizacji atomów węgla oraz rozrostu austenitu w materiale.

Robot firmy FANUC wraz Laserem o mocy 4kW
Harowanie laserowe
Wałek hartowany laserowo

W zależności od materiału temperatura przemiany austenitycznej wynosi od ok. 900°C do 1400°C a czas jej utrzymywania się od ok. 3s. do 10s. W następstwie wprowadzania ograniczonej ilości ciepła do obrabianego przedmiotu i jednocześnie w skutek szybkiego odprowadzania ciepła z materiału poprzez przewodnictwo cieplne następuje samoistne schładzanie obrabianego detalu.

Nie jest wymagane stosowanie dodatkowych mediów chłodzących takich jak: woda, olej czy sprężone powietrze. Hartowanie laserowe może być stosowane do wszystkich materiałów, które podlegają hartowaniu ogniowemu i indukcyjnemu.


Oferujemy Państwu

  • doradztwo technologiczne w zakresie hartowania laserem
  • wysoka twardość powierzchni przy zachowaniu plastyczności rdzenia
  • hartowanie powierzchni o dowolnych kształtach
  • zapewnienie stałego nadzoru nad kontrolą temperatury podczas procesu
    przez pirometr
  • kontrola jakości procesu z pomiarem twardości powierzchni

Dział Sprzedaży


Sebastian Marek

Telefon:+48 533 310 595
E-mail: