Szybka i wydajna metoda z możliwością utwardzania tylko wybranych fragmentów hartowanego elementu. Wysoką precyzję i powtarzalność procesu zapewniana dzięki nowoczesnej technologii.
Wiele firm z roku na rok usprawnia swoje działania. Związane jest to z unowocześnianiem procesów, jakie oferują oraz urządzeń, jakie posiadają. Branża produkcyjna nabrała inne znaczenia, pojawia się więcej zleceń i projektów, którym należy sprostać. Coraz bardziej zaczęto zwracać uwagę na solidność konstrukcji oraz jej wytrzymałość. Jak zatem temu sprostać? Obróbka metali zapewnia nam możliwość oddziaływania na wszelkiego rodzaju metale. Przy pomocy zautomatyzowanych urządzeń możemy bez obaw, ciąć, giąć czy hartować elementy, które potrzebne są nam do dalszego przetworzenia. Od kilku lat zaczęto urozmaicać te metody i umożliwiać producentom sprawniejsze i bardzie produktywne działania. Na czym więc polega hartowanie indukcyjne? Jak przebiega proces i jakich efektów możemy się po nim spodziewać?
Zapytaj o usługę:
Tomasz Strażyc
690 913 190
tomek.strazyc@metikam.pl
Tomasz Strażyc
690 913 190tomek.strazyc@metikam.pl
Hartowanie indukcyjne Jelenia Góra
Metikam to firma specjalizująca się w obróbce metali. W skład oferowanych usług wchodzi także tak popularne hartowanie indukcyjne. Jelenia Góra to tylko jedno z wielu miast, które korzysta z takich technik i dba o poprawę właściwości swoich metali. Na rynku działamy już od wielu lat, dlatego tak prężnie możemy się rozwijać. Jesteśmy w posiadaniu urządzeń, które w profesjonalny sposób obrabiają metalowe elementy. Hartowanie indukcyjne należy do termicznej obróbki, w której czujemy się na tyle dobrze, że przyjąć możemy każde zlecenie. Żeby dokładniej poznać specyfikę tej techniki należy wiedzieć, czym właściwie jest samo hartowanie i czego możemy się po nim spodziewać.
Hartowanie to technika obróbki cieplnej metalowych materiałów. W jego przebiegu zaobserwujemy nagrzanie danego elementu, a w następnie jego błyskawiczne ochłodzenie. Po takich działaniach hartowany przedmiot zostaje uszlachetniony. Wzrasta jego twardość i wytrzymałość, zyskuje on dodatkową ochronę przed uszkodzeniami, a także odporny jest na ścieranie. Metod hartowania wyróżnia się aż cztery rodzaje, ale dziś poznamy bliżej metodę, przy której użyta zostaje indukcja.
Przebieg hartowania indukcyjnego
W istocie sama geneza procesu hartowania indukcyjnego nie różni się niczym od innych metod. W pierwszej kolejności ogrzewamy dany element, aby później gwałtownie go ochłodzić. Charakterystycznym jednak jest fakt, że indukcja generuje intensywne i skupione ciepło, które umożliwia zahartowanie części, która wymaga obróbki cieplnej. Wszystko odbywa się bezdotykowo, przez co jest w 100% bezpieczne dla człowieka. Podczas zautomatyzowanego procesu ważnym jest dobranie odpowiednich parametrów, które wpłyną na efektywność pracy urządzenia. To co trzeba wcześniej ustalić to, cykl nagrzewania, jego częstotliwość, medium, które użyjemy do schładzania oraz konstrukcja cewki. Jakie korzyści wiążą się z hartowaniem indukcyjnym? Jest to proces bardzo szybki oraz powtarzalny. Zastosowanie indukcji zwiększa wydajność produkcji, a fakt że jest bardzo bezpieczny i kompaktowy tylko go uszlachetnia. Elementy, które poddaje się tego typu obróbce hartuje się osobno, co umożliwia osiągnięcie znacznie lepszych efektów. Dobierane są wówczas parametry idealnie dopasowane do specyfikacji przedmiotu.