Frezowanie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem. Dzięki frezowaniu można uzyskać wszelkie rowki, gwinty, koła zębate – jest to sposób obróbki płaszczyzn, który w wielu przypadkach nie ma sobie równych. Rodzajami frezowania są frezowanie przeciwbieżne oraz współbieżne – na czym polegają i czym się one od siebie różnią?
Jak już wspomniano, frezowanie to jedna z najpowszechniej stosowanych metod obróbki skrawaniem. Frezowanie to rodzaj obróbki, który zastosować można zarówno w metalu jak i w drewnie czy tworzywach sztucznych. Ten typ obróbki wykonywany jest na frezarkach, a wieloostrzowe narzędzie, które bezpośrednio wykonuje pracę nazywane jest frezem.
W procesie frezowania działają na siebie dwa rodzaje ruchu – ruch obrotowy (wykonywany przez narzędzie) oraz ruch posuwowy (wykonywany przez obrabiany przedmiot). Frezowanie to popularna i bardzo lubiana metoda obróbcza, ponieważ umożliwia ona uzyskanie dowolnych kształtów przedmiotu oraz nadanie płaszczyźnie wymaganych wzorów, nacięć, żłobień, etc.
Jak wszędzie, tak i w przypadku frezowania można wymienić kilka jego rodzajów. Przykładowo pod względem ustawienia ostrzy frezarki można wyróżnić frezowanie kształtowe oraz walcowe. Ze względu na podział konstrukcyjny można z kolei wymienić frezowanie pełne, niepełne i swobodne. Bardzo często spotykamy się także z danym ustawieniem ostrzy frezujących, które poruszają się w określony sposób. Pod tym względem mówić możemy o frezowaniu współbieżnym (ostrze i frezowany przedmiot poruszają się w tym samym kierunku) oraz o frezowaniu przeciwbieżnym (ostrze i przedmiot poruszają się w przeciwnych kierunkach względem siebie).
Jak już wspomniano, frezowanie współbieżne to taki rodzaj obróbki, który cechuje się zgodnym ruchem posuwowym narzędzia skrawającego z ruchem skrawanego przedmiotu. Operacja tego typu rozpoczyna się wcięciem się frezarki w określony punkt przedmiotu i rozpoczęciem od niego cięcia. Wióry jakie powstają przy tego typu frezowaniu są wyrzucane za frezem, dzięki temu nie przywierają one do ostrza frezującego i nie przeszkadzają w procesie skrawania. Zdecydowanie możemy to uznać za jedną z głównych zalet tego rodzaju frezowania. Z tego też powodu frezowanie współbieżne gwarantuje lepszą jakość frezowanego przedmiotu. Wadą frezowania współbieżnego jest z kolei fakt, iż na frez jest przenoszona dość duża siła, co może powodować pewne niechciane wibracje (zwłaszcza na starszych i lekko wysłużonych maszynach). Frezowanie współbieżne jest wykonane jakościowo wówczas, gdy frezarka jest odpowiednio wyważona, sztywna i dobrze zaprogramowana – w Metikam dbamy o to na co dzień.
Ten typ frezowania polega na obróbce frezowanego przedmiotu, który porusza się w kierunku przeciwnym do ostrza frezującego. Największą zaletą tego typu obróbki jest dobre rozmieszczenie siły nacisku frezu – inaczej niż jest to w przypadku frezowania współbieżnego. Rzadko powstają w tym przypadku wibracje, a sam proces jest efektywny nawet na nieco bardziej wyeksploatowanych maszynach. Frezowanie przeciwbieżne jest zalecane w przypadku frezowania stopów żaroodpornych przy użyciu płytek ceramicznych – nie może tu być bowiem mowy o jakichkolwiek uderzeniach, jakie mogłyby wystąpić podczas frezowania współbieżnego.
Przede wszystkim frezowanie przeciwbieżne uznaje się za frezowanie tradycyjne. Główne różnice zostały już zaakcentowane – podczas frezowania współbieżnego kierunek ruchu ostrza jest zgodny z kierunkiem obracania się przedmiotu, w przypadku frezowania przeciwbieżnego jest odwrotnie. Frezowanie przeciwbieżne warto wybierać wtedy, gdy mamy do czynienia z dużymi wahaniami tzw. luzu roboczego. Ze względu na lepszą jakość obrabianego przedmiotu podczas frezowania współbieżnego, jest ono znacznie częściej wybierane. Frezowanie przeciwbieżne stosuje się znacznie rzadziej, najczęściej gdy frezowanie współbieżne zawodzi w danym przypadku.
W Metikam zajmujemy się obróbką skrawaniem od lat, także frezowaniem. Przy każdym zleceniu wybieramy najbardziej odpowiednią dla danego przypadku technikę frezowania. Nasz zakład wyposażony jest w wysokiej klasy, innowacyjne urządzenia, które pozwalają nam podejmować się każdych, nawet najbardziej wymagających i skomplikowanych prac.