Spawanie to jedna z najpowszechniej stosowanych metod łączenia materiałów metalowych, ale nie tylko ich. To metoda trwała, wytrzymała i estetyczne, ale żeby móc coś ze sobą zespawać, trzeba użyć do tego konkretnych narzędzi, sprzętu, akcesoriów, etc. W Metikam zajmujemy się spawaniem na co dzień i śmiało możemy powiedzieć, że jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Wysoka jakość naszych usług jest możliwa dzięki dobrze wyposażonemu warsztatowi, w którym pracujemy na najnowocześniejszych urządzeniach.
Spawanie to proces, który ma na celu połączenie ze sobą dwóch materiałów w sposób trwały. By takie połączenie było możliwe, miejsce łączenia obu materiałów jest nagrzewane, a następnie stapiane ze sobą. Czasem używa się w tym celu dodatkowych spoin, czasem jest to niekonieczne. Nagrzanie materiałów jest możliwe dzięki wykorzystaniu łuku spawalniczego, a ten powstaje na skutek działania prądu generowanego przez narzędzia spawalnicze.
Spawanie może być przeprowadzane przy użyciu różnych źródeł energii, dlatego biorąc pod uwagę tę kwestię możemy wyróżnić różne jego rodzaje. I tak istnieją takie metody spawalnicze jak spawanie elektryczne, gazowe, laserowe, aluminotermiczne i inne. W Metikam korzystany z różnych wymienionych powyżej metod, a metoda dobiera jest zawsze pod kątem danego zlecenia i jego wymagań.
Spawanie gazowe obywa się przy zastosowaniu tzw. gazu osłonowego, który ulega spalaniu. Gazowo można spawać stal jak i metale nieżelazne. Spawanie elektryczne jest zdecydowanie najbardziej znane. Ta metoda jest możliwa dzięki wytworzeniu się tzw. łuku elektrycznego. Spawanie laserowe to jedna z najnowocześniejszych metod spawalniczych- pozwala ona spawać materiały w każdej możliwej pozycji, co stanowi jedną z jej największych zalet. Spawanie laserowe wykorzystuje wiązkę światła koherencyjnego o dużej gęstości mocy, która pozwala na połączenie ze sobą różnego rodzaju stali, ale i niklu, tytanu i innych materiałów.
Proces spawania jest niemożliwy do wykonania, jeśli nie zastosuje się odpowiednich narzędzi spawalniczych czy artykułów spawalniczych. Najważniejsze są oczywiście spawarki. Wyróżnić można spawarki zwane migomatami, spawarki transformatorowe, inwertorowe, spawarki TIG i inne.
Migomaty to tzw. półautomaty, które bardzo często wykorzystywane się w zakładach zajmujących się spawaniem. Tego typu urządzenia służą do spawania metodami MIG/MAG, a więc z wykorzystaniem tzw. gazów osłonowych. Spawarki transformatorowe oraz inwertorowe to spawarki elektyczne, czy czym urządzenia inwertorowe są znacznie nowocześniejsze. Tego typu spawarki wykorzystują topliwe elektrody, które tworzą następnie spoinę w miejscu łączenia dwóch materiałów. Spawarki TIG wykorzystują natomiast nietopliwą elektrodę wolframową, która pozwala na łączenie ze sobą stali wysokostopowych, a także aluminium.
Czego jeszcze potrzebuje osoba zajmująca się spawaniem? Oczywiście warsztaty wyposażone są także w inne akcesoria dla spawaczy. Takie akcesoria do spawania to chociażby reduktory ciśnienia, których zadaniem jest sterować ciśnieniem gazu używanego w procesie spawania. Reduktory posiadają tzw. śrubę nastawczą i pozwalają operować ciśnieniem w sposób płynny.
Innym akcesorium spawalniczym jest przyłbica spawalnicza. To bardzo ważne akcesorium, które zapewnia osobie spawającej bezpieczeństwo oraz chroni jej zdrowie, zwłaszcza oczy. Przyłbice spawalnicze dzieli się na dwa rodzaje – to przyłbice pasywne oraz aktywne, czyli automatyczne. Przyłbica automatyczna posiada czujniki optyczne oraz elektromagnetyczne, a te sterują jasnością ekranu, przez który patrzy osoba spawająca.
Akcesorium o znaczeniu ochronnym jest także tzw. fartuch spawalniczy. To on ochrania ciało osoby spawającej przed działaniem jakichkolwiek rozbryzgów mogących powstać podczas wykonywania spawania. Fartuch tego typu to typowa odzież ochronna, jest on wykonany ze skóry, najczęściej bydlęcej i może mieć różną grubość. Zasady BHP przy pracach spawalniczych zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r., wydanym na podstawie art. 237 §2.