Cięcie wodą może się wydawać zaskakującą metodą obróbki materiałów. Woda kojarzy nam się raczej ze spokojem, jednak pod wpływem odpowiedniego ciśnienia może okazać się niezwykle precyzyjnym i ostrym narzędziem cięcia różnorakich elementów. W tym artykule dowiesz się, na czym polega cięcie wodą, jakie niesie za sobą zalety, jaki materiał możemy ciąć strumieniem wody i gdzie ta metoda ma swoje zastosowanie.
Mówi się, że kropla drąży skałę. Wyobraźmy sobie jednak, że ta kropla jest poddana gigantycznemu ciśnieniu — nagle, zamiast drążyć, przecina ją na pół. Cięcie wodą to metoda cięcia materiałów właśnie poprzez strumień wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Prędkość wody podczas procesu cięcia jest zbliżona do prędkości dźwięku, czyli niezwykle szybka. To właśnie ciśnienie sprawia, że z pozornie niegroźnego płynu powstaje narzędzie do niezwykle precyzyjnych i ostrych cięć. Zdarza się, szczególnie w przypadku cięcia bardziej wymagających materiałów, że do wody dodawany jest środek ścierny, co tylko potęguje możliwości strumienia wody pod ciśnieniem. Wbrew pozorom, metoda ta nie marnuje dużych ilości wody, ponieważ praca przebiega w obiegu zamkniętym. Bez znaczenia jest tutaj jednak temperatura — cięcie nie jest wynikiem podgrzania a jedynie ogromnego ciśnienia. W ten sposób metoda obróbki nie ingeruje we właściwości obrabianego materiału jak w przypadku metod z użyciem wysokich temperatur.
Lista zalet tej metody jest długa, nic więc dziwnego, że metoda ta jest niezwykle popularna. Wspomniany wcześniej brak oddziaływania temperaturą jest nieocenioną zaletą, gdyż pozwala materiałom na zachowanie swoich oryginalnych właściwości. To jednak nie wszystko. Cięcie wodą to synonim uniwersalności, dzięki czemu jedna maszyna pozwala na obróbkę licznych elementów różnych gatunkowo. Mówiąc o zaletach, nie można zapomnieć też o możliwościach, jakie daje cięcie wodą — to mistrz precyzji, nawet przy obróbce bardzo małych i skomplikowanych elementów. W dodatku rezultat jest zawsze satysfakcjonujący — elementy cięte strumieniem wody charakteryzuje wysoka jakość cięcia. Trzeba jednak nadmienić, że jest to zależne również od używanej maszyny. Dla gwarancji najlepszych efektów najlepiej zaufać specjalistom i postawić na najlepsze maszyny tak jak w firmie Metikam. Warto również wspomnieć o zaletach ważnych z punktu widzenia produkcji. Metoda ta jest tańsza w eksploatacji niż tradycyjne metody, szybka — ponieważ nie ma konieczności nanoszenia poprawek lub późniejszego obrabiania linii cięcia i bezpieczna dla pracowników — nie emituje żadnych szkodliwych substancji podczas pracy.
Cięcie wodą wydaje się świetną alternatywą tradycyjnych metod. Czy jednak jest odpowiednie do materiału, który chce poddać obróbce? Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że odpowiedź okaże się twierdząca. Uniwersalność to drugie imię tej metody. Sprawdź szereg materiałów kompatybilnych z cięciem strumieniem wody.
Używane do tak zwanych materiałów miękkich. Będzie to między innymi:
Warto jednak pamiętać, że są to tylko przykłady. Cięcie wodą doskonale poradzi sobie również z niemal każdym innym miękkim materiałem.
Cięcie abrazyjne, czy też obróbka hydro-abrazyjna oraz hydro-ścierna, to określenie cięcia wodą z użyciem środków ściernych. Zastosowanie środków ściernych w połączeniu z wodą wzmacnia jej działanie, a tym samym sprawia, że możliwe jest nawet cięcie stali wodą. Jakie inne, twarde materiały możemy ciąć strumieniem wody? Są to między innymi:
Uniwersalność w doborze materiałów sugeruje również szerokie zastosowanie tej metody w przemyśle. Przydatne jest zatem w produkcji skomplikowanych elementów maszyn różnego zastosowania czy choćby uszczelek o trudnych kształtach. To jednak nie wszystko. Cięcie strumieniem wody stosuje się również do tworzenia materiałów reklamowych takich jak napisy i logotypy 3D, znaki firmowe czy nagrody. Metoda ta doskonale się sprawdzi również w tworzeniu dekoracji, elementów wyposażenia i wystroju wnętrz.