Podobnie jak już niemal każda branża, przemysł motoryzacyjny nie byłby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj, gdyby nie technologia obróbki CNC. Nic w tym dziwnego. Obróbka CNC silnie wpłynęła na automatyzację i optymalizację procesów produkcyjnych. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest obróbka CNC, jaką funkcję pełni w motoryzacji oraz dlaczego obróbka detali samochodowych jest obecnie tak wydajna.
Automatyzacja każdego procesu produkcyjnego, niezależnie od branży, jest istotna i niezbędna do szybkiego rozwoju branży. Zastosowanie powtarzalnych, sterowanych komputerem mechanizmów pozwala znacznie zmniejszyć czas produkcji, zniwelować straty, polepszyć jakość produktu i zminimalizować ryzyko błędu. To wszystko sprowadza się do kluczowej kwestii w każdym biznesie — do oszczędności kosztów i możliwości stałego zwiększania zakresu oraz ilości produkowanych elementów. W przemyśle motoryzacyjnym początki automatyzowania poszczególnych etapów produkcji przyniosły spektakularne efekty. Henry Ford wprowadzając ruchomą linię montażową, rozpoczął ogromny proces popularyzacji i rozpowszechniania samochodów. Kolejnym krokiem milowym było zastosowanie technologii CNC w przemyśle motoryzacyjnym. Czym właściwie jest ta technologia?
Obróbka CNC to proces obróbki skrawaniem z zastosowaniem systemu komputerowego. CNC, czyli Computerized Numerical Control, to system pozwalający na wprowadzanie szczegółowych danych procesu skrawania do komputera sterującego, który następnie z niezwykłą precyzją kieruje maszyną skrawającą. Dzięki powtarzalności i bezbłędności komputera sterującego możliwe jest zoptymalizowanie procesów, ilości potrzebnych pracowników i zminimalizowanie ewentualnych strat. Ponadto zyskujemy pewność, że każdy element będzie identyczny z poprzednim, o ile komputer zostanie zaprogramowany w ten sam sposób. Warto również wspomnieć, że w takich warunkach produkt końcowy cechuje bardzo wysoka jakość i precyzja obróbki.
Obróbka CNC doskonale przyjęła się w motoryzacji. To właśnie jej zawdzięczamy znaczne zwiększenie wydajności w przemyśle samochodowym. Fabryki samochodów mogą pracować nieprzerwanie, tworząc identyczne elementy niezależnie od lokalizacji i pracowników. Elementy są nie tylko powtarzalne, ale i rzadko kiedy wadliwe. Proces obróbki jest zazwyczaj pozbawiony błędów, ponieważ to nie ludzie nim sterują, a komputer. Ewentualne wady mogą wynikać wyłącznie z czynników zewnętrznych. Automatyzacja procesu oraz innowacyjne rozwiązania obróbki CNC wpłynęły na skrócenie czasu produkcji, a tym samym zwiększenia skali produkowanych pojazdów. Obróbka CNC znalazła również zastosowanie w produkcji części samochodowych.
Obróbka CNC jest szeroko wykorzystywana w produkcji samochodów i ich części. Dzięki tej technologii z powodzeniem produkujemy między innymi elementy takie jak:
Pierwszym skojarzeniem w kwestii zalet obróbki CNC w kontekście produkcji samochodów jest niewątpliwie automatyzacja procesu. Co dokładnie kryje się za tym terminem?
Komputerowe sterowanie numeryczne, właściwe dla technologii CNC, jest gwarancją powtarzalności. Oznacza to, że każdy element obrobiony przez maszynę CNC na tych samych ustawieniach, będzie dokładnie taki sam.
W przypadku obróbki CNC, nie ograniczają nas już wyłącznie proste kształty ani ilość produkowanych elementów. Niestandardowe elementy o wysoce skomplikowanych bryłach są w dalszym ciągu w zasięgu technologii CNC.
Maszyny CNC są niesamowicie dokładne. Wymiary elementów można modyfikować z dokładnością nawet do kilku tysięcznych milimetra. W przemyśle tak skomplikowanym jak motoryzacja, nawet z pozoru drobne różnice mogą mieć znaczenie.
Maszyny CNC są przystosowane do pracy bez przerwy, co jest znaczną poprawą w porównaniu do konwencjonalnych metod obróbki, gdzie niezbędny jest człowiek. Ponadto, praca maszyny sterowanej komputerowo jest znacznie szybsza — pozwala na obrobienie większych ilości elementów w krótszym czasie. Taka oszczędność czasu jest na miarę złota. Warto jednak pamiętać, że maszyna CNC nie działa zupełnie sama — niezbędni będą specjaliści jak w firmie Metikam, którzy dobiorą odpowiednie parametry.