Innowacje i automatyzacja to stały element rozwoju przemysłu metalurgicznego. W tym artykule dowiesz się, czym są procesy metalurgiczne, na czym polegają innowacje technologiczne i jak wpływają one na środowisko.
Procesy metalurgiczne to zbiór działań mających na celu przetworzenie naturalnego surowca w wyroby metalowe lub czyste postacie metali. Procesy metalurgiczne obejmują złożone działania takie jak odseparowywanie metali od pozostałych składników surowca, a także na późniejszym etapie ekstrakcje, rafinacje, walcowanie czy kucie. Stopy metali są też przetwarzane w celu osiągnięcia pożądanych właściwości fizycznych i chemicznych w wyspecjalizowanych do tego firmach, takich jak Metikam.
Technologie przemysłowe są nieustannie poddawane zmianom i dostosowywane do potrzeb rynku i gospodarki. Sprawdź, jakie są najważniejsze innowacje technologiczne w branży metalurgicznej.
Sztuczna inteligencja to coś, o czym w ostatnim czasie mówią wszyscy. Warto jednak wiedzieć, że inteligentne maszyny już od lat rewolucjonizują przemysł, w tym przemysł metalurgiczny. Ich największą zaletą jest możliwość automatyzacji procesów w zakładach, co jest nieocenioną korzyścią w wielu kwestiach — pomaga w optymalizacji pracy, redukcji kosztów oraz pozytywnie wpływa na ekologię. Inteligentne maszyny to nie tylko automatyzacja samego procesu produkcyjnego, to również szerokie możliwości analizy danych czy też monitorowania stanu technicznego urządzeń.
Pod tą nazwą kryje się dziedzina zajmująca się projektowaniem, budową i programowaniem zrobotyzowanych maszyn do zastosowań przemysłowych. Takie maszyny są często wykorzystywane w przemyśle, do tego stopnia, że ciężko już sobie wyobrazić działania przemysłowe bez nich, również w przemyśle metalurgicznym. Roboty przemysłowe przyczyniają się do optymalizacji procesów w przemyśle, zwiększają jakość wytwarzanych produktów oraz bezpieczeństwo pracy na halach produkcyjnych.
Opisane powyżej technologie wchodzą w skład ogólnego terminu, jakim jest digitalizacja przemysłu. Proces digitalizacji przemysłu trwa od lat i niezmiennie przyspiesza. Digitalizacją nazywamy wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, internetu, automatyzacji, robotów czy sztucznej inteligencji do procesów przemysłowych, stopniowo zastępując tym samym konwencjonalne technologie. Takie podejście pozwala na ciągły rozwój każdej gałęzi przemysłu, w której postępuje proces digitalizacji.
Kwestia materiałów używanych w procesach metalurgicznych jest w ostatnich latach obiektem dużego zainteresowania, a tym samym — rozwoju. W związku z powyższym, zamiast tradycyjnych metali ciężkich, coraz częściej używane są metale lekkie (np. tytan czy aluminium). Niemniej jednak rosnąca potrzeba minimalizacji zużycia surowców naturalnych, doprowadziła do wdrożenia innowacyjnych materiałów o lepszych właściwościach. W portfolio innowacyjnych materiałów w przemyśle metalurgicznym możemy znaleźć: kompozyty metalowo-ceramiczne, materiały termoizolacyjne czy też nanomateriały. Zastosowanie nowych materiałów pozytywnie wpływa na wydajność produkcji, a często też jakość produktów końcowych.
Innowacyjne technologie są wytwarzane głównie w celu ulepszenia procesów produkcyjnych. To właśnie dzięki nim możliwa jest redukcja czasu produkcji, wprowadzenie powtarzalności, automatyzacji i w efekcie — zwiększona wydajność i efektywność całego procesu.
Im większy stopień automatyzacji i mniejsze zapotrzebowanie na czynnik ludzki, tym niższe koszty produkcji. Inteligentne maszyny, w przeciwieństwie do ludzi, nie potrzebują odpoczynku i nie popełniają błędów. Pozwalają również zredukować poziom zużycia energii oraz ilość produkowanych odpadów. Wszystko to wpływa pozytywnie na obniżenie kosztów produkcji.
Automatyzacja maszyn w procesach produkcyjnych oznacza bardzo wysoką powtarzalność. Maszyny, w przeciwieństwie do ręcznych operatorów, są w stanie wykonać nieskończone ilości produktów o dokładnie takich samych parametrach. Taka dokładność nie była wcześniej możliwa. Ponadto, maszyny są w stanie na bieżąco badać jakość produktów końcowych, dbając tym samym o jak najlepsze rezultaty.
Zrównoważony rozwój jest wtedy, gdy innowacje wprowadzane są w zgodzie z ekologią. Ochrona środowiska to coraz bardziej istotny temat, również w branży obróbki metali.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii oraz automatyzacji w procesach metalurgicznych, znacznie obniżyła się ilość zużywanych surowców naturalnych. Było to możliwe dzięki inteligentnym maszynom, które są zaprogramowane tak, aby minimalizować odpady poprodukcyjne, oraz dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów omówionych we wcześniejszej części artykułu.
Rozwój przemysłu i maszyn pozwala również na stosowanie coraz lepszych, energooszczędnych technologii.
Wielkie przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają też z odnawialnych źródeł energii takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, co prowadzi do zredukowania emisji gazów cieplarnianych.