Spawanie aluminium migomatem jest jednym z najpopularniejszych sposobów łączenia tego lekkiego metalu. Dzięki swojej wyjątkowej kombinacji niskiej wagi i wysokiej wytrzymałości, aluminium znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, od motoryzacji po budownictwo.
Aluminium jest to glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. To drugi na świecie stop stosowany w przemyśle w sektorach: spożywczym, samochodowym, lotniczym, budownictwie oraz elektrotechnicznym. Jego gęstość jest trzy razy mniejsza od gęstości żelaza a do najważniejszych zalet należy niewielka waga, odporność na rdzę i wytrzymałość.
Oprócz tych właściwości aluminium charakteryzuje się też niską temperaturą topnienia i dobrym przewodnictwem elektrycznym. Nie dziwi zatem fakt, że wobec tak szerokiego zastosowania coraz więcej osób chce spawać aluminium aby zaoszczędzić na kosztach produkcji lub naprawy. Szczególnie w sektorze motoryzacyjnym, gdzie elementy aluminiowe znajdziemy we wszystkich rodzajach pojazdów. Jednak do prawidłowej obróbki termicznej tego materiału potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a i sam proces spawalniczy jest dosyć skomplikowany i dotyczy każdej metody spawania aluminium.
Spawanie aluminium odbywać się za pomocą kilku różnych metod, z których najpopularniejsze to:
Wybór metody spawania aluminium zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość materiału, wymagana wytrzymałość spoiny, dostępność odpowiednich narzędzi i umiejętności spawacza.
Spawanie MIG/MAG – spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. Jako gazy osłonowe obojętne najczęściej stosuje się argon lub hel. Natomiast jako gazy osłonowe aktywne – dwutlenek węgla lub jego mieszaninę z argonem.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że nawet najlepsza spawarka migomat nie będzie wystarczająca, jeśli nie będziemy mieć wiedzy na temat tego z jakim stopem aluminium mamy do czynienia. Czyste aluminium charakteryzuje się dobrą spawalnością. Jednak już spawalność aluminium z dodatkami stopowymi może być różna i zależy w głównej mierze właśnie od rodzaju zastosowanych substancji stopowych. Niektóre stopy aluminium uważa się nawet za niespawalne!
Do poprawnego spawania aluminium niezbędna jest więc dobra znajomość jego stopów – ich właściwości oraz tego, w jaki sposób „zachowują się” podczas spawania. Jakość spawanego złącza jest uzależniona od zastosowanego procesu, a niezmierne ważne jest też samo doświadczenie spawacza.
Musimy też odpowiednio skonfigurować nasz migomat, aby nie uszkodzić sprzętu lub elementu spawanego. Oznacza to że trzeba wykonać następujące czynności;
Bardzo ważne jest także prawidłowe przygotowanie do pracy powierzchni, którą będziemy spawać polegające na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i tłuszczy. W przypadku pozostawienia powierzchni na okres dwóch godzin lub dłuższy, proces ten należy bezwzględnie powtórzyć.
Zdecydowanie warto zainwestować w spawarkę MIG z podwójnym pulsem (Dual Puls, Twin Puls) – tego typu urządzenie gwarantuje lepszą jakość złącza spawanego, a jednocześnie zmniejsza ilość odprysków i pozwala na większą kontrolę przebiegu procesu.