Obróbka metalu lub drewna jak i innych podobnych produktów czy półproduktów wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn, które są do tego przeznaczone. To właśnie owe maszyny pozwalają otrzymać kształt lub grubość produktu jakich wymagamy i jakie będą niezbędne do użycia ich w dalszych pracach z metalem, drewnem czy innym materiałem. Frezarki i tokarki to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn do obróbki – czym się one różnią i czy można stosować je wymiennie?
Jeśli mówimy o warsztacie obróbki metali, to trudno wyobrazić sobie taki warsztat bez frezarki. Jest to maszyna niezbędna w tego typu miejscu. Frezarka umożliwia bowiem nadanie produktowi lub półproduktowi z metalu odpowiedniego kształtu, nawet najbardziej skomplikowanego. Może być także wykorzystywana w obróbce drewna lub tworzyw sztucznych. Współczesne frezarki to urządzenia zaawansowane technicznie, które umożliwiają wykonanie precyzyjnej i powtarzalnej pracy, dlatego są niezastąpione nawet w produkcji seryjnej.
Frezarka przeznaczona jest do obróbki skrawaniem, a więc nadaje ona produktowi kształt przy pomocy ruchu obrotowego jaki wykonuje. To właśnie dzięki użyciu frezarki powstają najczęściej takie elementy jak gwinty, wpusty, wrzeciona, profile, koła zębate i podzespoły wykorzystywane w przemyśle ciężkim. Frezarka służy do obrabiana elementów płaskich oraz kształtowych, a jej głównym narzędziem obróbczym jest frez.
Ogólnie wyróżnić można trzy typy frezowania.
Frezowanie kształtne – to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Dzięki niemu można nadać pożądany kształt produktom z metalu, drewna czy tworzywa. O frezowaniu kształtnym mówimy wówczas, gdy krawędzie skrawające umiejscowione są na bryle obrotowej, która ma zarys złożony.
Frezowanie walcowe – to odmiana frezowania, które odbywa się, gdy frez walcowy styka się powierzchnią walcową z powierzchnią obrobioną.
Frezowanie czołowe to trzeci rodzaj frezowania, z którym mamy do czynienia wtedy, gdy oś obrotu frezu jest prostopadła do powierzchni, na której aktualnie pracuje.
Ale frezowanie możemy podzielić jeszcze na inne rodzaje. Jednym z nich jest podział pod względem konstrukcyjnym i dzieli się ono na frezowanie pełne, niepełne oraz swobodne. Można je też rozróżnić ze względu na kinematykę i tu wyróżniamy frez przeciwbieżny i współbieżny.
Nie tylko rodzaje frezów są różne, ale mamy dziś także możliwość korzystania z różnego typu frezarek. W dobrze wyposażonych warsztatach spotkać więc można frezarki uniwersalne, narzędziowe, bramowe, wzdłużne, a także nowoczesne frezarki CNC. Te ostatnie są na co dzień użytkowane w METIKAM, jako nowoczesne i zaawansowane maszyny sterowane numerycznie. Frezarka CNC pozwala wykonać zadanie cechujące się bardzo precyzyjnymi parametrami. Można przy jej użyciu tworzyć elementy pojedyncze jak i całe serie.
Tokarka to urządzenie służące do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych. Dzięki niej mogą powstać więc wałki, stożki, kule, gwinty, tuleje, cylindry, koła pasowe, ślimaki, etc. Co ciekawe, pierwszą tokarkę z napędem ręcznym i pierwszą tokarkę do gwintów zawdzięczamy wielkiemu Leonardo da Vinci! Każdy element tokarki spełnia w tej maszynie swoje zadania. Do elementów tokarki należą: elementy ustalająco – mocujące obrabiany przedmiot, elementy podpierające oraz oprzyrządowanie ustalająco – mocujące narzędzia obróbkowe.
Czym różni się tokarka od frezarki? Maszyny te w inny sposób pracują z obrabianym materiałem. Tokarka obraca materiał, toczy go, natomiast frezarka przeznaczona jest głównie do płaskich powierzchni.
Czy możliwe jest frezowanie na tokarce? Tak, jest to możliwe dzięki zaawansowanym maszynom jakimi są tokarko frezarki CNC. To wielofunkcyjne maszyny do obróbki metalu, z których korzystamy także w METIKAM. Tego typu maszyny przeznaczone są do obróbki metalu na różne, często bardzo odmienne sposoby. Łączą one w sobie funkcjonalność i możliwości tokarki i frezarki oraz ewentualnie urządzeń gwintujących i nawiercających.