Połączenia wpustowe to temat dobrze znany producentom różnego rodzaju przedmiotów wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych, metali czy innych materiałów. To jeden z najpowszechniejszych rodzajów połączeń, który precyzyjnie pozwala łączyć dwa elementy danej konstrukcji. By jednak połączenie wpustowe można było wykonać, pierwszą kwestią jest wykonanie tzw. rowków wpustowych. Czym się je robi i na czym polega frezowanie rowków?
Połączenie wpustowe to jeden z rodzajów połączeń. Jest to połączenie pośrednie, rozłączne i ruchome, ponieważ dwie połączone ze sobą tym sposobem części można dowolnie rozłączyć w miarę potrzeby. Połączenie wpustowe służy do osadzenia piast na czopach wałów. Wpust umieszczany jest w rowku wpustowym na czopie wału i współpracuje z rowkiem piasty.
Rowki pod wpust mogą być różnie nawiercane, dlatego też można wyróżnić kilka rodzajów połączeń wpustowych: połączenia ruchowe, zwykłe oraz spoczynkowe.
Rowki wpustowe to elementy opisanych już po krótce połączeń wpustowych. Wykonywać je można w różnego rodzaju materiałach, w metalu, w drewnie, etc. Często tego typu rowki znaleźć można w ruchomych częściach mebli, jak chociażby w drzwiczkach. Rowki wpustowe wykonuje się przy użyciu frezarki. Możliwe jest wykonanie tychże rowków o każdej zadanej szerokości. Typowe wielkości zawierają się w zakresie pomiędzy 3 mm a 30 mm. Wykonywanie rowków wpustowych to jedna z usług, którą można zamówić w METIKAM. Stosowana przez nas technologia CNC pozwala na wykonanie zarówno wpustów jak i wielowypustów, etc.
Frezarka do rowków wpustowych może wykonać rowek zarówno w piaście jak i w wale elementów, które mają zostać połączone. Nie istnieje jeden sposób na frezowanie rowków wpustowych. Wręcz przeciwnie, istnieje kilka metod tego typu działania. Wybranie danej metody uzależnione jest od cech geometrycznych rowka, który ma powstać. Połączenia tego typu wykonuje się według norm takich jak np. norma chropowatości powierzchni czy norma tolerancji geometrycznej.
Jak już wspomniano, zależnie od cech geometrycznych rowka można wybrać jedną z dwóch metod jego wykonania. Metodami tymi są frezowanie rowków wpustowych lub dłutowanie rowków wpustowych. To jaka metoda zostanie wybrana zależy od wymagań danego zlecenia, jego specyfiki i oczekiwań samego zleceniodawcy.
Frezowanie rowków to jedna z metod obróbki skrawaniem. Frez jako technika obróbki jest wykorzystywany do obrabiania powierzchni o różnych kształtach. Frezarka, zwłaszcza nowoczesna frezarka CNC, pozwala na ustawienie bardzo dokładnych parametrów swojej pracy, a więc pozwala precyzyjnie wykonać wpusty biorąc pod uwagę takie wytyczne jak głębokość czy szerokość frezowania. Frezowanie rowków można wykonać przy użyciu frezów trzpieniowych lub frezów tarczowych. Użycie frezów trzpieniowych umożliwia wykonanie rowków wpustowych o geometrii zamkniętej (nieprzelotowej) i o wymiarach większych niż średnica narzędzia. Tego typu obróbka dzieli się na dwa etapy: obróbkę zgrubną i obróbkę wykańczającą. Taki podział sprawia, iż jest ona bardzo dokładna. Frezy tarczowe pozwalają wykonać pogłębienia długie i dość głębokie. Tego typu frezy, w odróżnieniu od frezów trzpieniowych, pozwalają na wykonanie rowków przelotowych. Rowki przelotowe o mniejszej dokładności są wykonywane frezami tarczowymi trzystronnymi, a dokładniejsze, jak np. rowki klinowe – frezami tarczowymi do rowków klinowych. Frezy trzpieniowe służą także do wykonania pogłębień bocznych.
Drugą z metod jest dłutowanie rowków wpustowych. To także jedna z technik obróbki skrawaniem, dzięki której można tworzyć rowki zewnętrzne lub wewnętrzne. Dłutowanie wykonuje się przy użyciu specjalnie przeznaczonego do tego noża o szerokości odpowiadającej wymaganej szerokości rowka. Najczęściej proces ten to dłutowanie na tokarce CNC, która może zostać wyposażona w tego typu nóż do wykonania rowka wpustowego.