Metal to materiał, w którym zdecydowanie nie jest łatwo wiercić. Wynika to oczywiście z jego twardości, dlatego też wiertarka do metalu musi cechować się dużą mocą i wykonana być odpowiednio konstrukcyjnie. Wiertarki do stali wykorzystywane są zarówno w profesjonalnych zakładach jak i w domach przez majsterkowiczów – my podpowiemy Wam jak wybrać najlepszą wiertarkę do metalu.
Wiertarka to urządzenie, które przeznaczone jest do wiercenia, przewiercania, rozwiercania oraz do pogłębiania gotowych już otworów za pomocą specjalnego wiertła. Wiertarka może służyć także do szlifowania – wszystko zależy od tego w jakie akcesoria jest wyposażony dany model tego urządzenia. Czasem można spotkać się także z dość archaicznym określeniem wiertarki, a mianowicie nazywano ją także bormaszyną. Choć pierwsze wiertarki o bardzo prymitywnej budowie można datować na najstarsze czasy starożytne, to wiertarki jakie dziś znamy pojawiły się dopiero w XIX wieku. To właśnie w tym stuleciu Szwajcar Martignioni wynalazł tzw. wiertło kręte, które dziś stanowi podstawę konstrukcji współczesnych wiertarek.
Rodzajów wiertarek mamy dziś całkiem sporo, dlatego idealnie można dobrać dane urządzenie do celu jego przeznaczenia. Wymienić tu można chociażby wiertarki wielowrzecionowe, wiertarki ręczne, wiertarki stołowe oraz wiertarki udarowe, magnetyczne i wiertarko – frezarki.
Wiertarka ręczna do metalu to najprostsze urządzenie spośród wszelkich tego typu urządzeń wiertniczych. Wiertarka ręczna jest narzędziem bardzo prostym oraz przenośnym. Działa ona na zasadzie napędu ręcznego – jej wiertło wprawiane jest w ruch za pomocą korby, choć możemy też nabyć wiertarki ręczne o napędzie elektrycznym lub pneumatyczne.
Wiertarki stołowe są z kolei urządzeniami stacjonarnymi i częściej można je spotkać w profesjonalnych zakładach niż w domowym warsztacie. Dzięki wiertarce stołowej do metalu możliwa jest długa, nawet wielogodzinne praca w tym materiale. Wiertarki tego typu są bardzo stabilne, przez co można nimi wiercić niezwykle precyzyjnie. Praca z tego typu urządzeniami jest nad wyraz bezpieczna i wygodna, co potwierdzają także specjaliści z METIKAM obsługujący na co dzień tego typu nowoczesne urządzenia.
Kolejny rodzaj wiertarki to wolnoobrotowa wiertarka do metalu. Tego typu urządzenie pozwala na wiercenie nie tylko metalu, ale i drewna i stali. Najbardziej wyróżniającą się cechą tego typu wiertarek jest łagodny start, który pozwala na płynne wejście wiertarki w wymagane obroty.
Popularnym rodzajem wiertarki do metalu jest także wiertarka wielowrzecionowa. Takie urządzenie przewierca kilka otworów jednocześnie i w większości wykorzystywane jest w zaawansowanych technicznie zakładach przemysłowych. Wiertarka wielowrzecionowa to urządzenie cechujące się ponadto bardzo dużą mocą.
W profesjonalny sposób wykorzystuje się również wiertarki magnetyczne, zwane też magnesowymi lub potocznie magnesówkami. Ten rodzaj wiertarki służy najczęściej do nawiercania większych otworów w konstrukcjach ze stali. Magnetyczna stopa, jaką posiada taka wiertarka wpływa na wygodę jej użytkowania, a także na bezpieczeństwo pracy. Dzięki wiertarce magnetycznej można wiercić w niestandardowych miejscach. Tego typu wiertarki wykorzystuje się we wspomnianych już konstrukcjach stalowych oraz w stoczniowych, mostowych i instalacyjnych.
Gdy mamy do czynienia z wyjątkowo twardym oraz grubym metalem, warto zastosować do jego przewiercenia wiertarkę udarową. Wiertarka ta cechuje się dużą mocą i wierci materiał poprzez rytmiczne uderzanie w niego wiertłem. To dość uniwersalne urządzenie, którym możesz wiercić w różnych materiałach.
Wiercenie w metalu nie należy do prostych zajęć. Pierwsza podstawowa kwestia to wybór odpowiedniego elektronarzędzia (opisaliśmy je pokrótce wyżej), a także wiertła o dobrej długości, średnicy oraz zastosowaniu. Inaczej wierci się w metalach miękkich (miedź, mosiądz, aluminium), a inaczej w twardych (żeliwo, stal nierdzewna, stopy stali). Jedna z podstawowych zasad to szybkość obrotów – trzeba pamiętać, że im twardszy metal, tym obroty na początku powinny być wolniejsze. Ważne jest także sprawdzanie temperatury wierteł jakich używasz oraz stosowanie tzw. chłodziw. Tym ostatnim może być np. specjalny olej, który zmniejsza tarcie podczas wiercenia i ogranicza nagrzewanie się wiertła.