Metoda spawania TIG uznawana jest za metodę bardzo uniwersalną i wszechstronną, dlatego też jest bardzo często oferowana przez najbardziej wyspecjalizowane zakłady. To metoda czysta, pozostawiające estetyczne spoiwo oraz pozwalająca zespalać ze sobą wszelkie metale, a także ich stopy. Czym dokładnie jest metoda TIG i co można spawać tigiem?
Metale można nie tylko kształtować i obrabiać na wiele sposobów, ale można je także ze sobą łączyć. Jednym z najpopularniejszych i najlepszych sposobów łączenia metali jest ich spawanie. Proces spawania polega w uproszczeniu na nagrzaniu metalowych elementów i stopienia ich. W miejscu, gdzie nagrzane metale się topią, powstaje spoina. Samo spawanie jest możliwe dzięki odpowiedniemu sprzętowi, czyli spawarce, a także dzięki użyciu spoiw jakimi mogą być drut spawalniczy, elektrody czy specjalne pręty przeznaczone do spawania.
W zależności od tego co zamierzamy ze sobą zespawać możemy dziś wybierać spośród praktykowanych metod, które będą najlepsze dla danego zlecenia. Wśród metod spawalniczych można wyróżnić metody gazowe, elektryczne, aluminotermiczne oraz metodę laserową. W niniejszym artykule skupimy się na metodzie elektrycznej jaką jest metoda TIG, popularnie określana spawaniem tigiem.
Metoda spawania TIG to jedna z metod spawania elektrycznego – oznacza to ni mniej ni więcej jak to, iż w procesie spawania wykorzystywana jest nietopliwa elektroda wolframowa. By spawać w ten sposób wykorzystuje się także gaz osłonowy mający formę obojętną – najczęściej takim gazem jest hel, argon lub mieszanina obu tych gazów. Sama elektroda wolframowa może zawierać dodatki tlenków, choć niekoniecznie. Jeśli jest zielona oznacza to, iż wykonana jest z czystego wolframu, ale jeśli ma kolor złoty znaczy to, iż ma dodatek tlenku lantanu, a jeśli kolor czerwony oznacza, iż została wzbogacona tlenkiem toru, etc. Tlenków używa się, by dodatkowo wzbogacić właściwości elektrody wolframowej.
By spawać metodą TIG trzeba wiedzy oraz doświadczenia. Taką usługę znajdziesz w METIKAM, gdzie wykonujemy tego typu spawanie od lat, precyzyjnie i szybko. Spawanie aluminium TIG czy spawanie stali nierdzewnej TIG jak i innych materiałów jest u nas codziennością i wykonujemy to w pełni fachowo.
Spawy TIG są uważane za jedne z najbardziej estetycznych, dlatego też metoda ta jest często wybierana przez naszych zleceniodawców. TIG kojarzony jest głownie z brakiem rozprysków spawalniczych (ta metoda spawania jest metodą szczególnie czystą), możliwością spawania we wszelkich pozycjach oraz bardzo wysoką jakością samej spoiny. Spawanie TIGIEM wymaga jednak dość dużych umiejętności i doświadczenia, dlatego warto zlecić to specjalistom, których znajdziesz w METIKAM.
Jak już wspomniano, spawaniem TIGiem jest metodą uniwersalną i wszechstronną, a więc przy jej użyciu można spawać wiele różnych materiałów i na różne sposoby. Metoda ta jest bardzo przydatna zwłaszcza do spawania aluminium. TIG jest w tym przypadku nieoceniony, jak zresztą i w przypadku spawania stopów aluminiowych.
Spawanie stali nierdzewnej TIGiem także jest możliwe, tak samo jak i spawanie niklu, magnezu, tytanu oraz cienkich blach wykonanych z aluminium lub z „nierdzewki”. Aluminium i stal to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych. Ich łączenie jest konieczne w wielu przypadkach, dlatego są dostępne coraz to ulepszane metody spawania , a przykładem na to jest właśnie opisywana metoda TIG. Aluminium wykorzystywane jest w budownictwie, w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym oraz lotniczym, a w METIKAM wykonujemy zlecenia dla tych właśnie branż i nie tylko. To samo dotyczy elementów stalowych – one także świetnie zespalają się, gdy połączone zostają w procesie spawania TIG. Spawanie tigiem idealnie sprawdza się w przypadku łączenia wszelkich elementów stalowych, także niestandardowych i wymagających. A czy możliwe jest spawanie miedzi tigiem? Tak, jest to możliwe z wykorzystaniem prądu stałego DC z ujemną polaryzacją.