Obecnie dostępnych jest wiele metod cięcia blach. Nic w tym dziwnego, blachy stanowią niezwykle istotny element niemal każdego przemysłu, dlatego też technologia ich obrabiania stale się rozwija. W poniższym artykule dowiesz się, jakie wyróżniamy metody cięcia blach, jakie mają one zastosowanie, wady i zalety.
Jedną z najważniejszych metod obróbki blach jest cięcie laserem, a właściwie wiązką laserową. To właśnie laser, dzięki przenoszeniu energii na obrabiany materiał, pozwala na tworzenie niezwykle precyzyjnych cięć. Ta nowoczesna metoda, dzięki jej licznym zaletom została już mocno spopularyzowana, choć w dalszym ciągu nie jest dostępna we wszystkich zakładach zajmujących się obróbką blach. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o metodzie cięcia wiązką laserową?
Metoda laserowego cięcia blach to prawdziwa rewolucja względem tradycyjnych metod obróbki blach. Dlaczego jest aż tak ceniona?
Przede wszystkim, cięcie laserem to synonim doskonałej precyzji. W tej kategorii pozostawia klasyczne metody cięcia blach daleko w tyle. Ponadto, cięcie laserem pozwala na redukcję odpadów poprzez zastosowanie bardzo wąskiej szczeliny. To z kolei wpływa pozytywnie na optymalizację kosztów produkcji. Na optymalizację kosztów również wpływa fakt, że metoda ta jest stosunkowo szybka. Pozwala więc na wycięcie większej ilości elementów w krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych metod.
Czy zatem jest to metoda doskonała? Niestety nie. Cięcie laserowe, jak wszystko, ma też swoje wady. Podstawową wadą jest koszt. Maszyny przeznaczone do cięcia laserowego są w dalszym ciągu drogie, tak samo, jak ich konserwacja i utrzymanie. Ponadto, cięcie wiązką laserową nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Swoje zastosowanie znajdzie wyłącznie w cięciu blach do określonej grubości. Warto również pamiętać, że laser, choć doskonały w obróbce blach miękkich, nie sprawdzi się najlepiej przy blachach twardych.
Cięcie wodą funkcjonuje również pod nazwą obróbki strumieniowo-ściernej, co pokrótce zdradza istotę całego procesu. Cięcie wodą to nic innego jak wytworzenie strumienia wody z dodatkiem materiału ściernego, o bardzo wysokim ciśnieniu. Choć metoda ta ma z pozoru proste założenie, w istocie jest ona niezwykle złożona technologicznie. Maszyny służące do cięcia blach strumieniem wodnym potrafią wytworzyć ogromne ciśnienie. Strumień wody z dodatkiem ścierniwa może osiągać prędkość porównywalną do trzykrotnej prędkości dźwięku.
Do najważniejszych zalet cięcia wodą należy uniwersalność tej metody. Sprawdzi się ona do prawie wszystkich odmian materiałów, co jest niespotykane w innych metodach obróbki blach. Ponadto, proces ten jest przyjazny środowisku, jak i bezpieczny dla ludzi pracujących w roli operatorów. Cięcie blach strumieniem wody nie emituje bowiem gazów czy pyłów i umożliwia korzystanie z zamkniętego obiegu wodnego. Niestety, metoda ta ma też swoje ograniczenia. Rzeczywiście, sprawdzi się ona do różnych odmian materiałów, jednak elementy muszą mieć płaską powierzchnię. W innym przypadku przeprowadzenie obróbki będzie niemożliwe. Do wad należy również zaliczyć czas wykonania, który w przypadku grubszych i twardszych materiałów może ulec znacznemu wydłużeniu.
Metoda ta jest zaliczana do najstarszych metod obróbki blach, niemniej jednak pozostaje ona ciągle w użytku. Cięcie tlenowe składa się z dwóch etapów. Pierwszym krokiem jest rozgrzanie powierzchni obrabianego materiału do temperatury topnienia. Rozgrzanie następuje przez zastosowanie gazu (na przykład propan, propylen czy gaz ziemny). Następnie do obrabianego materiału dopuszczony zostaje tlen tnący, czyli tlen poddany wysokiemu ciśnieniu, który utlenia i wydmuchuje ze szczeliny obrabiany fragment.
W przypadku metody cięcia tlenowego, wyróżniamy podobną ilość wad i zalet. Z jednej strony metoda ta pozwala na zastosowanie wobec szerokiego zakresu grubości obrabianych materiałów, z drugiej zaś strony będzie odpowiednia tylko do niektórych rodzajów blach. Na plus przemawiają jednak stosunkowo niskie koszty i możliwość cięcia pod różnym kątem, jednak nie należy zapominać o czasochłonności całego procesu.
Cięcie plazmowe w swojej charakterystyce przypomina nieco cięcie palnikiem tlenowym, są jednak istotne różnice w samej technologii procesu. W skrócie, cięcie materiału palnikiem plazmowym polega na topieniu, a następnie usuwaniu ze szczeliny fragmentów stopionego materiału. W tym ostatnim pomaga wysoko skoncentrowana energia kinetyczna, powstała pomiędzy elektrodą maszyny a obrabianym materiałem.
Cięcie plazmowe należy do bardzo wydajnych metod cięcia blach. Co ważne, zapewnia ona cięcie bez podgrzewania, co niweluje ewentualne odkształcenia cieplne. Ponadto, cięcie palnikiem plazmowym charakteryzuje się uniwersalnością w kwestii grubości obrabianych blach, dobrą jakością cięcia i niewielkimi szczelinami. Niestety, jak wszędzie — są też wady. Stosując metodę cięcia plazmowego, jesteśmy narażeni na wysokie promieniowanie UV, przebywanie w dużym hałasie oraz dużą ilość emitowanych gazów będących szkodliwymi dla ludzi.
Cięcie gilotyną to jedna z bardziej klasycznych i zdecydowanie najprostszych metod cięcia blach. Cięcie odbywa się z wykorzystaniem nożyc gilotynowych, które to składają się z wielu nachylonych do siebie noży. Technika ta pozwala na wycięcie prostych i długich arkuszy z obrabianej blachy. Cięcie następuje po przekroczeniu progu sprężystości materiału z powodu nacisku ostrzy na materiał. Wyróżniamy zarówno ręczne, jak i mechaniczne nożyce gilotynowe.
Ta nieskomplikowana w swojej technologii metoda ma wiele zalet. Pozwala ona wycinać proste kształty o dużych rozmiarach, jednocześnie zachowując bardzo niskie koszty obróbki. Niestety, należy brać pod uwagę również najsłabszą stronę cięcia gilotyną, a mianowicie — jej dokładność, która może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli więc w obróbce blach Twoim priorytetem jest precyzja i możliwość wycinania skomplikowanych elementów –— cięcie nożycami gilotynowymi z pewnością nie jest dla Ciebie.
Mimo podstawowej wiedzy na temat metod cięcia blach oraz ich zalet i wad, w dalszym ciągu trudno jest samodzielnie dokonać wyboru. Aby mieć pewność, najlepiej skonsultować się z fachowcami z Metikam, którzy dzięki doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy dobiorą odpowiednią metodę cięcia blach do Twoich potrzeb oraz do specyfiki obrabianego materiału.