Cięcie plazmowe to jedna z najpopularniejszych metod cięcia metalu. Nie dla każdego jednak jest jasne, na czym tak naprawdę polega cięcie plazmowe. W tym artykule poznasz mechanizm działania, technologię, a także wady, zalety i zastosowanie tego procesu.
Proces cięcia plazmowego charakteryzuje jonizacja przepływającego przez dyszę gazu (najczęściej azotu lub argonu), dzięki czemu wytwarzana jest gorąca plazma o bardzo wysokiej temperaturze. Następnie, poprzez kontakt obrabianego materiału z powstałą plazmą, następuje stopienie materiału w miejscu kontaktu i usunięcie cieczy tym samym tworząc cięcie.
Technologia cięcia plazmowego opiera się głównie na wykorzystaniu strumienia plazmy. Strumień plazmy to nic innego jak strumień zjonizowanego gazu, który umożliwia cięcie metali. Do przeprowadzenia procesu cięcia plazmowego niezbędne jest zastosowanie specjalnych palników plazmowych. Aby przeprowadzić proces cięcia plazmowego, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie materiału i odpowiednie dostosowanie parametrów palnika plazmowego — odległości, ciśnienia i prądu.
Cięcie plazmowe jest jedną z najpopularniejszych metod cięcia metali. Nic w tym dziwnego, technologia ta może pochwalić się licznymi zaletami, choć nie jest też wolna od wad.
Jedną z podstawowych zalet cięcia plazmowego jest szybkość procesu. Technologia pozwala bowiem na wykonane wielu cięć w krótkim czasie, co może być nieocenionym atutem w przypadku produkcji na dużą skalę. Ponadto, cięcie plazmą to metoda wysoce uniwersalna, a zatem odpowiednia do cięcia metali różnych rodzajów. Do zalet należy również zaliczyć precyzję, którą cechuje się cięcie plazmowe, a tym samym możliwość wycinania skomplikowanych form i kształtów. Warto również wspomnieć o kosztach, które w przypadku cięcia plazmowego będą niższe, niż w przypadku zastosowania porównywalnej metody cięcia laserem.
Cięcie plazmowe nie należy jednak do przyjaznych dla środowiska i ludzi. To pierwsze może ucierpieć z powodu wzmożonej emisji dymu i produkcji pyłu, które mogą mieć negatywny wpływ również na zdrowie pracowników. Proces cięcia plazmowego jest też procesem emitującym głośne dźwięki, co może uszkodzić słuch osób pracujących w pobliżu. Na szczęście przestrzeganie norm i reguł BHP, a także nowoczesne technologie pomagają w niwelowaniu tego typu zagrożeń.
W kontekście samego procesu, cięcie plazmowe również ma swoje wady i ograniczenia. Mimo że metoda ta jest uniwersalna pod kątem rodzajów obrabianych metali, nie bez znaczenia pozostaje ich grubość. Bardzo grube elementy są możliwe do poddania procesowi cięcia plazmowego, jednak ucierpi na tym jakość cięcia. Z kolei w przypadku bardzo cienkich blach, powierzchnia może ulec drobnym zniekształceniom podczas cięcia.
Cięcie plazmowe jest jedną z najpopularniejszych metod cięcia metalu, a zatem jest wykorzystywana w wielu branżach. Poniżej kilka z nich:
Przemysł budowlany oparty jest na elementach takich jak stal czy aluminium. Cięcie plazmowe umożliwia precyzyjne cięcie na potrzeby tworzenia różnorakich elementów, takich jak konstrukcje stalowe, balustrady czy elementy fasadowe.
Również w przemyśle motoryzacyjnym elementy metalowe znajdują szerokie zastosowanie, a zatem również i technologia cięcia plazmowego. Wykorzystuje się ją między innymi do wytwarzania elementów karoserii, rur czy części silnika.
Przemysł elektromaszynowy
W przemyśle elektromaszynowym cięcie plazmowe znajduje zastosowanie przy produkcji poszczególnych elementów maszyn, takich jak przekładnie, osłony czy wały.
Cięcie plazmowe to jedna z bardziej popularnych metod cięcia metali. Nic w tym dziwnego, charakteryzuje się szybkością, uniwersalnością i precyzją. Niestety, ma też wady — przede wszystkim ograniczenia w kontekście grubości metalu. Cięcie plazmowe polega na zastosowaniu palnika plazmowego, który wypuszczając strumień plazmowy, doprowadza do topienia metalu. Następnie, stopiony metal zostaje usunięty, dzięki czemu powstaje cięcie. Technologia cięcia plazmowego jest stosowana w wielu przemysłach — wszędzie tam, gdzie stosowany jest metal. Sam proces nie należy jednak do najłatwiejszych i wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto zaufać więc specjalistom, takim jak Metikam.