Czy spawać można jedynie metale? Otóż nie. Z powodzeniem można spawać ze sobą także tworzywa sztuczne, a przykładem na to jest plastik. Proces spawania tworzyw sztucznych jest podobny do tradycyjnego spawania metali. W tym celu także rozgrzewa się powierzchnie do danej temperatury, także stosuje się odpowiednią spoinę. Na czym dokładnie polega spawanie plastiku i czy jest to to samo co klejenie plastiku lub zgrzewanie plastiku?
Plastik to ten rodzaj materiału, z którym na co dzień stykamy się chyba najczęściej. Jest on jednym z tworzyw sztucznych, inaczej nazywa się go tworzywem polimerowym. Polimery to jedne z substancji chemicznych, , które stworzone są z wielu merów (stąd zresztą pochodzi ich nazwa), a więc wielokrotnie powtórzonych cząsteczek, które je tworzą. Plastik jest polimerem syntetycznym, który powstaje na skutek procesu nazywanego polimeryzacją monomerów. Wszelkie tworzywa sztuczne, także plastik, cechują się zbliżonymi do siebie właściwościami fizycznymi czy chemicznymi. Przykładowo tworzywa sztuczne są wodoodporne, posiadają niewielką gęstość, a więc są lekkie, nie są odporne na wysokie temperatury, nie posiadają przewodności elektrycznej ani odporności na działanie substancji chemicznych, są dość łatwe w obróbce.
Plastik ma wiele zalet jak i wad, zdecydowanie jest to materiał naszych czasów. Jedną z zalet plastiku jest możliwość tworzenia z niego bardzo skomplikowanych kształtów, także nieregularnych. Na szczęście materiał ten można poddać recyclingowi, co także jest dużym plusem.
Proces spawania plastiku jest możliwy, wykonują go nawet nasi doświadczeni fachowcy w Metikam. Do spawania plastiku potrzebna będzie spoina, która poddawana jest odpowiednio wysokiej temperaturze, dzięki czemu jest ona w stanie stopić ze sobą dwa elementy wykonane z tworzywa sztucznego.
Spawanie plastiku jest procesem wykonywanym powszechnie, wszak otacza nas wiele konstrukcji wykonanych z tego właśnie materiału, które wymagają odpowiedniego ich połączenia lub połączenia ich poszczególnych elementów. Spawanie plastiku umożliwia tworzenie wszelkich pojemników, mebli, zabawek. Wiedząc jak spawać plastik możemy także naprawić te i tym podobne przedmioty.
Tworzywa sztuczne, w tym plastik, to tworzywa wysoce termoplastyczne. Poprzez spawanie plastiku, lutowanie plastiku czy też jego zgrzewanie, można nadać temu materiałowi dowolne kształty. Przykładami takich termoplastycznych materiałów są m.in. polipropylen, poliamid czy poliwęglan.
Wbrew pozorom spawanie plastiku nie jest wymagające. Plastik do spawania trzeba zwyczajnie rozgrzać do takiej temperatury, w jakiej nastąpi jego uplastycznienie. Pomiędzy dwa uplastycznione w ten sposób kawałki plastiku wstawia się pasek spoiwa, który także poddany jest podgrzaniu tak, by się roztopił. Połączenie takie jest trwałe i cechuje się takimi samymi właściwościami fizycznymi jak spawane ze sobą materiały.
Istnieje kilka rodzajów spawarek do plastiku – są to spawarki elektryczne, w tym sieciowe lub akumulatorowe. By dobrze zespawać plastik trzeba dobrać odpowiednią temperaturę do tego celu. Temperatura będzie uzależniona od rodzaju tworzywa sztucznego, jakie zamierzamy ze sobą trwale połączyć. I tak, tworzywo PET uplastycznia się w temperaturze 250 stopni Celsjusza, tworzywo PCV 140 stopni, poliamid w temperaturze 255 stopni, polipropylen w temperaturze 165 stopni, a polietylen w 110 stopniach, itd. Podczas spawania plastiku należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej temperaturze, ale i dobrym docisku. To właśnie owy docisk gwarantuje, iż spoiwo połączy się trwale z materiałem.
Podczas spawania plastików mogą się także pojawić charakterystyczne dla danych tworzyw zapachy czy płomienie. Przykładowo stapiając tworzywo PVC można się spodziewać, iż podczas procesu wydzielać się będzie bardzo ostry zapach i będzie można zauważyć kopcący się płomień. Z kolei podczas spawania tworzywa PE można się spodziewać zapachu parafiny oraz braku kopcącego płomienia.