Zgrzewanie to jedna z metod łączenia różnych materiałów, m.in. tych wykonanych ze stali. Zgrzewanie punktowe to jeden z rodzajów zgrzewania, który wykorzystywany jest w zakładach dość powszechnie. Dzięki temu rodzajowi zgrzewania można śmiało połączyć ze sobą nawet dość skomplikowane konstrukcje, a samo miejsce ich połączenia prezentuje się zawsze estetycznie i jest wysoce wytrzymałe. Jakie zastosowanie znajduje zgrzewanie oporowe punktowe, jakie ma zalety i czym można je wykonać?
Zgrzewanie to nic innego jak proces, w wyniku którego połączone ze sobą zostają minimum dwa różne elementy. Proces ten jest możliwy, jeśli zastosujemy ciepło, które ma za zadanie termouplastycznienie zgrzewanego materiału. Uplastycznienie i zgrzanie ze sobą materiałów jest możliwe dzięki działaniu prądu elektrycznego lub pod wpływem energii mechanicznej. W ten sposób łączyć ze sobą trwale można różnorakie konstrukcje czy urządzenia.
W przemyśle wykorzystywane są różne metody zgrzewania, a zgrzewanie oporowe punktowe jest jedynie jednym z nich. Tego typu proces łączenia nazywa się także często zgrzewaniem elektrycznym oporowym lub/i zgrzewaniem rezystancyjnym punktowym. Innymi metodami zgrzewania są przykładowo zgrzewanie tarciowe, zgrzewanie ultradźwiękowe, wybuchowe, indukcyjne, wibracyjne, zgrzewanie gorącą płytą, etc. Zależnie od tego jakie materiały zamierzamy ze sobą połączyć, odpowiednio pod tym względem dobiera się metodę zgrzewania. Jeśli chodzi o łączenie materiałów metalowych, najpowszechniej stosuje się do tego celu zgrzewanie oporowe punktowe, a więc inaczej zgrzewanie elektryczne oporowe.
Wymieniliśmy zgrzewanie punktowe jako jedno z rodzajów zgrzewania elektrycznego, lecz nie jest ono jedyne. Zgrzewać elektrycznie można również w sposób liniowy, garbowy oraz doczołowo. Zgrzewanie punktowe blach i podobnych powierzchni jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich zgrzewarek. Tego typu zgrzewanie sprawdza się znakomicie przy łączeniu ze sobą elementów stalowych ze stali niskowęglowej o normalnej lub podwyższonej wytrzymałości, ale nie tylko. Zgrzewanie punktowe wykorzystywane jest szeroko i znajduje ono zastosowanie m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, budowlanym, kolejowym, kosmonautycznym oraz do produkcji urządzeń i wyposażenia gospodarstwa domowego.
Zgrzewanie punktowe oporowe dedykowane jest łączeniu materiałów o różnych grubościach – wszystko zależy od tego jakich zgrzewarek użyjemy oraz na ile cały proces da się zautomatyzować, etc. W Metikam świadczymy usługi zgrzewaniem elektrycznym punktowym, które dostosowujemy zawsze do wymagań danego zlecenia. Prace dla klientów wykonujemy terminowo, a możliwe jest to dzięki zastosowaniu nowoczesnych zgrzewarek oporowych punktowych, które są w stanie wykonać nawet kilkaset zgrzein na minutę.
Zgrzewanie punktowe blach nie byłoby tak popularne i nie cechowałoby się tak wysoką jakością, gdyby nie innowacje i zautomatyzowanie procesu zgrzewania. Zakłady, m.in. Metikam, wykorzystują duże jak i małe zgrzewarki punktowe, które wyposażone są w nowoczesne podzespoły kontrolujące cały proces oraz pozwalające odpowiednio go mierzyć oraz nim sterować. Urządzenia dobierają odpowiednie parametry jak chociażby wielkość stosowanego prądu, czas zgrzewania, etc.
Podsumowując – zgrzewanie punktowe oporowe to jedna z najchętniej stosowanych metod zgrzewania, przeznaczona do łączenia stali stopowych, węglowych, ale także metali nieżelaznych. Co ciekawe, ten rodzaj zgrzewania wykorzystuje się już od XIX wieku – wciąż z powodzeniem i z zastosowaniem coraz nowocześniejszych urządzeń.
To metoda nieskomplikowana, energooszczędna i uznawana za jedną z najbardziej rentownych metod łączenia metali. Zgrzewanie punktowe jest tak cenione, ponieważ pozwala uzyskać wysoką produktywność przy względnie niewielkich kosztach. Już dziś wiele rodzajów przemysłu, głównie przemysł motoryzacyjny, powszechnie wykorzystuje ten rodzaj zgrzewania, a metoda ta pozwala na wykorzystanie jej w wielu nowych obszarach.