Precyzyjne, dokładne, ale i estetyczne- każde wykonane profesjonalnie cięcie metalu powinno takie właśnie być. Samo cięcie metalu to jeden z ważnych procesów jego obróbki. Nie ma tu miejsca na błędy maszynowe ani na jakiekolwiek pomyłki. Metod cięcia metalu jest co najmniej kilka- poznajmy niektóre z nich.
Wyróżniamy 3 podstawowe i najpopularniejsze sposoby cięcia metalu, należą do nich cięcie wodą, cięcie plazmowe oraz cięcie metalu laserem.
Cięcie metalu wodą to cięcie bardzo precyzyjne, które nie jest jedynie używane w przypadku matali, ale i innych materiałów. Metoda cięcia wodą jest metodą nowoczesną oraz dokładną, pozwalającą na wycinanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów. Jest to tzw. cięcie metalu na zimno. Dzięki wykorzystaniu tejże metody można wycinać detale nawet z większej grubości materiału z którymi nie radzi sobie np. laser. Strumień wody, który wykorzystywany jest do tego typu cięć ma niedużą średnicę. Uderza on o cięty metal pod bardzo wysokim ciśnieniem (nawet do 6500 bar), które umożliwia obróbkę tegoż materiału. Cięcie wodą pozwala zachować wysoką jakość ciętych krawędzi, a przy samej obróbce metalu nie wytwarzają się żadne pyły ani gazy. Cięcie metalu przy wykorzystaniu strumienia wody jest najczęściej stosowane w zleceniach wymagających jak największej precyzji i wykonywanych dla najbardziej wymagających klientów.
Inną popularną metodą cięcia metalu jest wspomniane już cięcie przy użyciu lasera. W firmie Metikam jest to cięcie laserem 2D i 3D. To także bardzo dokładna metoda, która do cięcia materiału używa wzmocnionego elektromagnetycznie promienia światła oraz gazu technicznego. Cięcie takie jest dokładne oraz stałe, a także, co bardzo ważne, pozwala uniknąć deformacji obrabianych elementów. Cięcie laserem sprawdza się szczególnie przy cięciu dość grubych blach, które są przy tym wielkościowo ponadgabarytowe. Cięcie laserowe dedykowane jest zwłaszcza obróbce elementów płaskich w 2D oraz rur i profili w 3D.
Trzecia najpopularniejsza z metod to cięcie plazmowe. Jest to proces, który wykorzystuje do cięcia metalu tzw. łuk plazmowy. Cięcie plazmowe może być wykonywane automatycznie bądź ręcznie. Cięcie plazmowe stosuje się gdy nie jest wymagana wysoka dokładność wypalanych elementów.
Wszystko zależy oczywiście od tego co zamierzamy dokładnie wyciąć. Cięcie plazmowe pozwala na dość szybkie cięcie, można także cały proces w pełni zautomatyzować. Jest to cięcie niezbyt precyzyjne, umożliwiające pracę pod różnymi kątami. Z kolei cięcie laserowe to cięcie wydajne, dokładne oraz także szybkie. Cięcie laserowe pozwala redukować koszty, a to dzięki automatyzacji i wysokiej powtarzalności procesu. Wiązka światła może także służyć do cięcia większości materiałów. Z kolei cięcie wodą pozwala optymalne wykorzystać materiał, dzięki małej szerokości cięcia. Ta metoda pozwala na precyzyjne cięcie nie tylko metalu, ale i takich materiałów jak kamień czy stal oraz delikatnych jak szkło i guma.