Aluminium to niezwykle powszechny materiał, zarówno w kwestii obróbki skrawaniem, jak i w niemal każdej dziedzinie życia i przemysłu. Skąd tak duża popularność tego metalu? Czy rzeczywiście sam w sobie jest metalem o doskonałych właściwościach? Jakie właściwości zapewniają mu niesłabnącą popularność? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Zanim przejdziemy do licznych zalet, cenionych właściwości i możliwych zastosowaniach aluminium, warto przybliżyć, czym właściwie jest ten materiał. Mówiąc o aluminium, nie można nie wspomnieć o glinie Aluminium to niezwykle powszechny materiał, zarówno w kwestii obróbki skrawaniem jak i w niemal każdej dziedzinie życia i przemysłu. Skąd tak duża popularność tego metalu? Czy rzeczywiście sam w sobie jest metalem o doskonałych właściwościach? Jakie właściwości zapewniają mu niesłabnącą popularność? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Zanim przejdziemy do licznych zalet, cenionych właściwości i możliwych zastosowaniach aluminium, warto przybliżyć czym właściwie jest ten materiał. Mówiąc o aluminium nie można nie wspomnieć o glinie – to właśnie od tego pierwiastka wszystko się zaczęło. Glin (Al) jest trzecim najczęściej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej, zaraz po tlenie i krzemie. Jednakże glin, czyli inaczej tak zwane “czyste aluminium” nie podbił przemysłu ze względu na swoje niskie właściwości wytrzymałościowe czy mechaniczne. Jego trwałość, trudność w obróbce czy wykorzystywaniu w maszynach sprawiła, że posłużył jako baza do materiału, o którym tak naprawdę myślimy, mówiąc aluminium. Aluminium, jakie znamy w przemyśle czy w obróbce skrawaniem, to tak naprawdę stop glinu (czystego aluminium) z co najmniej jednym innym pierwiastkiem, co zapewnia lepsze właściwości i osiągi materiału. to właśnie od tego pierwiastka wszystko się zaczęło. Glin (Al) jest trzecim najczęściej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej, zaraz po tlenie i krzemie. Jednakże glin, czyli inaczej tak zwane “czyste aluminium” nie podbił przemysłu ze względu na swoje niskie właściwości wytrzymałościowe czy mechaniczne. Jego trwałość, trudność w obróbce czy wykorzystywaniu w maszynach sprawiła, że posłużył jako baza do materiału o którym tak naprawdę myślimy mówiąc aluminium. Aluminium jakie znamy w przemyśle czy w obróbce skrawaniem, to tak naprawdę stop glinu (czystego aluminium) z co najmniej jednym innym pierwiastkiem, co zapewnia lepsze właściwości i osiągi materiału.
Ze względu na wiele możliwości tworzenia stopów glinu z innymi metalami, istnieje wiele rodzajów aluminium. Można je dzielić ze względu na twardość, plastyczność lub inne właściwości, a także ze względu na skład, tak jak zostało to zaprezentowane poniżej.
W klasyfikacji opierającej się na składzie chemicznym wyróżniamy:
Jak dowiedzieliśmy się już wyżej, czyste aluminium nie ma nam zbyt wiele do zaoferowania, no może poza swoją lekkością. Metal ten jest bowiem znacznie lżejszy od większości stosowanych w przemyśle metali. Niemniej jednak wystarczy stworzyć stop czystego aluminium z dodatkiem miedzi, manganu, krzemu i cynku, żeby jego właściwości uległy znacznej zmianie, a sam materiał znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Poszczególne stopy aluminium wyróżniają się zatem następującymi właściwościami, zapewniającymi aluminium niesłabnącą popularność w przemyśle: