Polerowanie metalu to proces usuwania nierówności, zarysowań i innych efektów w celu nadania mu gładkiej, błyszczącej powierzchni. Może być ono wykonywane ręcznie lub mechanicznie. Poniżej opisujemy jakiego rodzaju materiały są wykorzystywane do tego celu.
Materiały wykorzystywane do polerowania metalu
Polerowanie metalu może być wykorzystywane przy pomocy różnych produktów. Ich wybór zależy od rodzaju materiału oraz pożądanego efektu. Metal poleruje się przy pomocy:
- Papieru ściernego – to najłatwiejszy i najtańszy sposób na wypolerowanie metalu. Na rynku dostępne są papiery ścierne różniące się od siebie gradacją, czyli wielkością ziaren ścierniwa. Im jest ona niższa, tym są one mniejsze, a co za tym idzie – możliwe staje się szybkie i skuteczne usunięcie nierówności z powierzchni metalu. Do jego polerowania najlepiej nadaje się papier ścierny o gradacji 100-2000. Chcąc wyrównać powierzchnię metalu lub usunąć duże nierówności i rysy, najlepiej sięgnąć po taki, którego gradacja wynosi 100-400. Papier ścierny o gradacji 400-1000 służy do wygładzania i pozbywania się niewielkich nierówności. Produkty o gradacji 1000-2000 wykorzystuje się natomiast do polerowania właściwego oraz w celu uzyskania pożądanego efektu wykończenia.
- Past polerskich – to mieszaniny ścierniwa oraz substancji smarnych, które są w stanie usunąć z powierzchni metalu drobne nierówności, pozostawiając ją gładką i błyszczącą. Poszczególne pasty polerskie różnią się od siebie gradacją. Im jest ona wyższa, tym lepszy efekt polerowania można uzyskać. W przypadku metalu najlepiej sprawdzają się pasty polerskie o gradacji 1000-20000. Te, gradacja których wynosi 1000-5000 służą do wygładzania powierzchni metalu i pozbywania się niewielkich nierówności. Pasty polerskie mające gradację 5000-20000 są wykorzystywane do polerowania właściwego oraz w celu uzyskania pożądanego efektu wykończenia.
- Ściernic – to materiały ścierne w formie tarcz, wałków lub krążków. Do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały. Do polerowania metalu najlepiej nadają się ściernice wykonane z tlenku glinu. Są one twarde i niezbyt agresywne dla powierzchni. Tego typu ściernice dobrze sprawdzają się w przypadku większości metali, w tym stali oraz aluminium. Do czynienia możemy mieć również ze ściernicami z korundu, które są nieco bardziej agresywne i najlepiej nadają się do polerowania twardych metali, takich jak stal nierdzewna czy tytan. Na rynku spotkać można się również ze ściernicami diamentowymi. Są one najbardziej agresywne i służą do polerowania najtwardszych metali typu stal wysokowęglowa.
- Pochłaniaczy ciepła – są one materiałami chroniącymi przed nagrzewaniem się powierzchni metalu w czasie polerowania. Do wyboru mamy pochłaniacze ciepła wykonane z filcu, bawełny lub gąbki. Materiały tego typu skutecznie zabezpieczają przed przegrzaniem metalu mogącym skutkować powstaniem pęknięć lub odkształceń.
Proces polerowania metalu
Polerowanie metalu składa się z następujących etapów:
- Dokładne oczyszczenie powierzchni metalu z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Do tego celu można wykorzystać zarówno wodę z mydłem, jak i rozpuszczalnik, które aplikuje się przy pomocy ściereczki z mikrofibry.
- Wyrównanie metalowej powierzchni poprzez usunięcie rys i nierówności przy pomocy papieru ściernego lub ściernicy o dużej gradacji.
- Polerowanie właściwe polegające na usunięciu z powierzchni metalu drobnych nierówności, a następnie wykonania polerowania właściwego z użyciem pasty polerskiej lub ściernicy o drobnej gradacji.
Polerowanie metalu jest procesem, który może być wykonywany między innymi przy pomocy papieru ściernego, past polerskich, ściernic oraz pochłaniaczy ciepła.