Przywykliśmy już do faktu, że pomiary są obecne niemal w każdym aspekcie naszego życia. Naturalnym jest, dlaczego mierzymy odległość do celu, czas pozostały do końca pracy, temperaturę powietrza na zewnątrz czy choćby liczbę przybranych kilogramów po wakacjach. Prawdopodobnie też nie będzie to zaskoczeniem, że w obróbce CNC pomiary odgrywają niezwykle istotną rolę. Jednacz czy na pewno wiemy z jakiego powodu?
Pomiar, w rozumieniu ogólnym, jest procesem oddziaływania przyrządu pomiarowego z badanym obiektem w celu uzyskania informacji o tymże obiekcie, jak możemy wyczytać w Wikipedii. To właśnie informacja jest tu kluczem i dzięki niej możemy dokonać interpretacji, wyciągać wnioski i analizować szerszy proces — na przykład proces obróbki CNC. Zatem w tej dziedzinie pomiar dotyczy między innymi produktów końcowych obróbki i jest niezbędnym elementem w kontroli jakości.
Tak jak już wiemy z przytoczonej wcześniej definicji, aby mówić o pomiarach, niezbędne są dwa elementy — obiekt poddawany pomiarom i przyrząd pomiarowy. Jakie są podstawowe narzędzia wykorzystywane do pomiarów w obróbce CNC?
Suwmiarka to dość klasyczny przyrząd, który pozwala na mierzenie w setnych milimetra. Choć narzędzie to jest znane od wielu lat, doczekało się udoskonalenia technologii. Na rynku dostępne są więc trzy rodzaje suwmiarek — noniuszowa (najtrudniejsza w obsłudze i o najbardziej ograniczonym zakresie), zegarowa oraz cyfrowa. Łatwo się domyślić, że najbardziej precyzyjny, łatwy i szybki pomiar zapewni nam ta ostatnia — dzięki automatyzacji procesu i elektronicznemu wyświetlaczowi unikamy przypadkowych błędów w odczycie i znacznie redukuje czas potrzebny na wykonanie pomiaru.
Wyżej wspomnieliśmy, że suwmiarka pozwala na mierzenie w setnych milimetra. Jeśli taka dokładność wydaje się nam imponująca, czas poznać skalę mierzoną mikrometrach — czyli tysięcznych milimetra. To właśnie mikromierz pozwala na mierzenie w mikrometrach, co jest szczególnie przydatne w pomiarach, w których niezbędna jest jak największa precyzja. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do suwmiarki, użytkowanie mikromierza nie należy do najprostszych i niezbędna będzie specjalistyczna wiedza i doświadczenie w pomiarach. Wyróżniamy wiele typów mikromierzy oraz różne ich zastosowania. Sprawdzą się doskonale do pomiarów zewnętrznych, głębokości, grubości ścianek rur, grubości drutu, pomiaru kół zębatych, narzędzi trójostrzowych, a także do różnego rodzaju pomiaru otworów.
Kiedy potrzebny jest nam pomiar na nieco większą skalę, niezastąpione okażą się współrzędnościowe maszyny pomiarowe. Maszyny te świetnie sprawdzają się do pomiaru aspektów takich jak weryfikacja kształtu powierzchni, położenia otworów czy wszelkich pomiarów przestrzennych.
Znając już podstawowe metody pomiaru czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie elementy podlegają mierzeniu oraz jaki producenci mają w tym cel?
W obróbce CNC procesowi pomiaru podlega wiele elementów obrabianego materiału, na każdym etapie jego powstawania. To wszystko składa się na zachowanie odpowiednich standardów produktu końcowego. Czy zatem jakość to jedyny powód przeprowadzania pomiarów? Z pewnością główny i jeden z najważniejszych, ale na pewno niejedyny. Jak już zostało wspomniane, efektem pomiaru jest informacja. Z kolei informacja może być poddana analizie i być podstawą do wyciągnięcia wniosków. W ten sposób dane uzyskane w procesie mierzenia bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju — zarówno ulepszenia pracy w poszczególnych zakładach, jak i rozwój całej technologii obróbki skrawaniem CNC. Warto też wspomnieć, że regularne wykonywanie pomiarów umożliwia również w porę zdiagnozować ewentualne błędy czy uszkodzenia maszyny, co pozwala na zaoszczędzenie kosztów zarówno ze strony zakładu obrabiającego, jak i klienta, który dzięki pomiarom może mieć pewność, że jego produkt będzie zawsze doskonałej jakości. Wybierając firmę zajmującą się obróbką CNC, warto postawić na profesjonalistów takich jak w firmie Metikam, którzy dzięki dokładnym pomiarom mają zawsze wszystko pod kontrolą.