Spawanie to jedna z metod łączenia ze sobą materiałów poprzez spoinę. Jest to proces bardzo efektywny jeśli chodzi o rezultat, a przy tym stosunkowo szybki. Rodzajów spawania, a więc i metod spawalniczych jest jednak całkiem sporo, dlatego, by spawanie było dobrze wykonane, trzeba wiedzy i doświadczenia specjalisty, który dobierze najlepszą z nich . Z jakimi metodami spawania można spotkać się najczęściej i w jakich przypadkach będą odpowiednie poszczególne z nich?
Spawanie, inaczej połączenie spawne, jest to proces fizyczny, który polega na połączeniu ze sobą dwóch materiałów poprzez ich miejscowe stopienie. W wyniku tego stopienia powstaje spoina, która trwale owe materiały łączy ze sobą. Za pomocą spawania łączy się zazwyczaj metale, ale metoda ta jest dedykowana także tworzywom sztucznym.
Czy łączenia spawne cechuje dobra jakość? Wszystko zależy od zastosowanej metody spawania, rodzaju spawanych ze sobą materiałów, ilości i koncentracji dostarczanej energii, geometrii łączenia, materiału elektrody i od kilku innych czynników. Dlatego, by w danym procesie uzyskać jak najwyższą jakość spoiny i nie osłabić samych materiałów łączonych, dobiera się odpowiednią metodę spawania, która będzie dla danego procesu najbardziej optymalna.
Spawanie metodami MIG/MAG to procesy, które powinny być znane osobom orientującym się w tej tematyce. Metody 135 i 136 to mniej znane ich oznaczenia, ale jest to dokładnie to samo. Zarówno metoda MIG jak i MAG to rodzaj spawania łukowego przy zastosowaniu topliwej elektrony (druta spawalniczego) i w osłonie mieszanek gazów. Czasem można spotkać się z jeszcze innymi nazwami tych metod, a mianowicie są one określane jako spawanie półautomatem, spawanie migomatem, spawanie półautomatyczne. Co ważne, jest to zdecydowanie najpowszechniej stosowana metoda spawania – ponad 60% wszystkich tego typu procesów wykonywanych na skalę przemysłową wykonywanych jest migomatem.
Metoda spawania MIG, czyli metal inert gas, to rodzaj spawania przy użyciu gazów obojętnych, inaczej nieaktywnych. Gazami takimi są argon, hel lub ich mieszanki.
Metoda spawania MAG (metal active gas) używa jako gazów osłonowych gazów aktywnych, najczęściej są to tlen i dwutlenek węgla. Spawanie metodą MAG jak i MIG ma całkiem sporo plusów. Przede wszystkim można dzięki nim zespolić stale konstrukcyjne niestopowe, stale niskostopowe, wysokostopowe, ale również aluminium, nikiel, miedź, magnez i ich stopy. Metody te mogą być także użyte do lutospawania łukowego, które łączy blachy cynkowe, etc.
Największe zalety spawania metodą MIG MAG to uniwersalne zastosowanie, łatwość mechanizacji procesu oraz wysoka wydajność i operatywność.
Metoda spawania 111 to inaczej spawanie MMA, czyli elektrodą otuloną. Metoda ta bierze swoją nazwę stąd, iż w wyniku spawania materiał elektrody topliwej i metal po zakrzepnięciu tworzą spoinę. Jest to metoda bardzo uniwersalna, a stosuje się ją w przypadku stali, której grubość wynosi minimum 1 mm. Metoda ta pozwala na spawanie we wszystkich pozycjach, co także jest jej sporym plusem. Metoda spawania 111 wykorzystuje różne elektrody, a są to m.in. elektrody w otulinie kwaśnej (A), zasadowej (B), celulozowej (C), rutylowej (R), etc. Spawanie tą metodą jest możliwe dzięki użyciu prądu stałego z biegunowością ujemną lub dodatnią jak i prądu przemiennego.
Metoda ta to inaczej spawanie łukiem krytym, SAW (Submerged Arc Welding). Materiały spawane są w przypadku tej metody łączone ze sobą dzięki elektrodzie w otulinie granulowanego topnika. Jest to jedna z szybszych metod spawania, która znakomicie sprawdza się np. w przypadku wykonywania długich, prostoliniowych złączy. Spawanie metodą 121 jest szeroko stosowane w dużych zakładach przemysłowych, np. w przemyśle stoczniowym, ponieważ z użyciem tej metody wykonać można łączenia dużych konstrukcji stalowych oraz spawać blachy o grubości większej niż 10 mm.
Metoda ta to inaczej FCAW (Flux Cored Arc Welding) , jest to spawanie łukowe elektrodą z wypełnieniem proszkowym w osłonie gazów chemicznie aktywnych lub ich mieszanek. Jest to metoda dość podobna do metody spawania MIG. Przy wykorzystaniu tej metody łączy się najczęściej stale stopowe. Jest to metoda dość szeroko stosowana w przemyśle stoczniowym.
Metoda spawania TIG (Tungsten Inert Gas) jest także jedną z popularniejszych. Proces ten polega na spawaniu łukowym elektrodą wolframową w osłonie obojętnych gazów. Gazami wykorzystywanymi jako osłony w tej metodzie są zazwyczaj argon, hel oraz wodór. Metoda ta jest bardzo uniwersalna, co jest jedną z jej największych zalet. Ponadto można nią spawać nawet cienkie materiały, także ręcznie. Jednocześnie istnieje możliwość pełnego zautomatyzowania tego procesu. Metoda pozwala na spawanie we wszystkich pozycjach.
Metodą spawania TIG można spawać wszystkie gatunki stali oraz metale nieżelazne. TIG znakomicie sprawdza się w spoinowaniu aluminium i jego stopów.
Jak więc widać, oznaczeń metod spawania i ich rodzajów jest całkiem sporo. W METIKAM dobierzemy najlepszą z nich, która będzie najefektywniejsza dla danego zlecenia. Posiadamy nowoczesne maszyny i narzędzia, które pozwalają na łączenie różnych materiałów, a zlecenia realizujemy dokładnie i terminowo.