Spawanie MIG/MAT jest potocznie nazywane migomatem i jest najpopularniejszym sposobem scalania ze sobą różnorakich materiałów. Szacuje się, iż większość procesów spawania wykonywanych na skalę przemysłową jest wykonywana właśnie migomatem. Na czym polega spawanie tą metodą i co można połączyć przy jej zastosowaniu?
Jak wygląda spawanie pewnie widziała większość z nas, ale czy wiesz dokładnie na czym polega ten proces? Otóż spawanie to nic innego jak łączenie ze sobą dwóch powierzchni (materiałów) za pomocą ich nagrzania oraz stopienia. Spawając można zrobić to dodatkowo z użyciem spoiwa lub bez niego.
Elementem, który realnie spawa jest łuk spawalniczy. Jest to nic innego niż łuk wytworzony przez prąd elektryczny, który przepływa między elektrodą spawalniczą a elementem spawanym. Dodatkowo w procesie spawania można wykorzystywać także tzw. gaz osłonowy, który wpływa na jakość tego spawania oraz na jego wydajność. Dzięki gazowi spoina nie utlenia się, jest także chroniona przed zawilgoceniem oraz zanieczyszczeniami. W zależności od wybranej metody spawania, można w procesie tym użyć gazu obojętnego (argon, hel) lub gazu aktywnego (dwutlenek węgla, tlen).
Istnieje kilka metod spawania, a dobiera się je pod kątem najbardziej optymalnego dla danego procesu. Wśród metod spawalniczych wymienić można spawanie MIG/MAG, spawaniem TIG oraz spawanie MMA. Ale to nie wszystkie metody, ponieważ istnieją także tzw. metody specjalne, do których zalicza się spawanie laserowe, spawanie plazmowe, ultradźwiękowe, spawanie łukiem krytym czy też spawanie automatyczne CNC.
Jak już wspomniano, spawanie metodą MIG/MAG jest jedną z najpopularniejszych metod łączenia materiałów. Metoda ta wykorzystuje łuk elektryczny, drut jako element topliwy oraz gaz osłonowy, który chroni oba te elementy.
Spawanie MIG (Metal Inert Gas) to rodzaj spawania, który wykorzystuje gaz chemiczne obojętny w procesie łączenia spawanych materiałów. Gazami takimi jest najczęściej argon lub hel. MIG a MAG różnice? Główna różnica to ta, iż spawanie MAG (Metal Active Gas) wykorzystuje w procesie gaz chemicznie aktywny w postaci dwutlenku węgla lub tlenu. Różnica tkwi także w spawanych materiałach. Za pomocą techniki MIG zespolić ze sobą można metale nieżelazne jak miedź, aluminium, magnez i inne a także ich mieszanki i stopy. Spawanie nierdzewki MIGIEM także jest możliwe. Metodą MAG łączy się zaś ze sobą stale konstrukcyjne nisko- i wysokostopowe oraz niestopowe. Ale spawać można także łącząc obie te metody – wtedy mówimy o spawaniu migomatem. W tym przypadku łączy się gazy obojętne z aktywnymi w różnicowanych proporcjach. Przed każdym spawaniem specjalista dokładnie ocenia z jakim materiałem ma do czynienia i pod tym kątem dobiera najlepszą metodę spawalniczą oraz rodzaj drutu.
Spawanie migomatem jest zdecydowanie jedną z najczęściej wybieranym form spawania. Dzieje się tak dlatego, iż metoda ta ma sporo zalet. Wymienić wśród nich można możliwość zespolenia ze sobą różnych grup materiałowych – oczywiście jeśli uprzednio uzbroi się urządzenie spawające. Inne zalety tego rozwiązania to możliwość spawania we wszelkich pozycjach, dość szybka możliwość nauczenia się tejże metody, dobra jakość spawania, duża wydajność procesu, a także możliwość jego robotyzacji, co znacząco wpływa na szybszy czas wykonywania zleceń. Spawanie metodą MIGMAG jest zdecydowanie bardziej wydaje niż metody konkurencyjne, dlatego decyduje się na nie większość zleceniodawców. Mimo, iż metoda ta jest szybka i wydajna, to nie jest wcale najdroższa – jest to spawanie zdecydowanie bardziej opłacalne niż np. spawanie elektrodami otulonymi MMA.
Jak spawać migomatem doskonale wiedzą fachowcy z METIKAM. Zajmujemy się na co dzień spawaniem w oparciu o najnowocześniejsze techniki spawalnicze, w tym spawanie MIG/MAG. Spawanie nierdzewki migiem lub spawanie aluminium migomatem leży w zakresie oferowanych przez nas usług, które wykonujemy zawsze rzetelnie i zawsze na czas.