By elementy metalowe wyglądały tak, jak tego chcemy, finalnym etapem ich obróbki jest malowanie. Malowanie metalu nie jest banalne, to proces wymagający użycia specjalnego rodzaju farb i samej, konkretnej techniki malowania. Metalowa powierzchnia musi również zostać odpowiednio przygotowana do nałożenia koloru, co bywa wymagające, zwłaszcza, gdy powierzchnia ta ma bardzo nieregularny kształt. Malowanie metalu jest także ważnie nie tylko ze względu na estetykę, ale i ochronę tego tworzywa przed korozją. Jakie więc wyróżnia się techniki nakładania powłok malarskich i czy procesy te można zautomatyzować?
Jak już wspomnieliśmy, malowanie metalu jest istotne ze względów estetycznych, ale i ochronnych, ponieważ farba ma za zadanie chronić metal przed korodowaniem. Szacuje się, iż co jedną sekundę tona stali na świecie ulega korozji i nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla konstrukcji przemysłowych, wszelkich maszyn oraz pojazdów. Powierzchni metalowych nie wystarczy pomalować czymkolwiek – technika malowania oraz sama farba musi być dobrana do rodzaju metalu oraz do warunków jakie będą oddziaływały na dane powierzchnie.
Farba stanowi powłokę ochronną, która izoluje metal od takich czynników jak tlen, wilgoć oraz elektrolity – to właśnie one powodują korozję. Ważnym jest, by farba była jak najlepsza jakościowo, by powłoka z farby była szczelna, by produkt posiadał dobrą przyczepność do nawierzchni oraz by posiadał w swoim składzie odpowiednie, antykorozyjne składniki. Dlatego produkty do malowania metalu zawierają w sobie żywice, pigmenty, wypełniacze i inne składniki, które wpływają na ochronne funkcje tego produktu.
Jak już wspomniano, farby zawierają w sobie kilka składników ochronnych. Jednym z nich są żywice polimerowe, które sprawiają, iż farba tworzy na nawierzchni metalu twardą powłokę, która jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz chemicznych. Pigmenty także wpływają na ochronę metalu, nie tylko nadając mu dany kolor. Pigmenty wpływają bowiem na przyczepność powłoki, a dobrze położona farba ogranicza wpływ czynników powodujących korozję. Pigmenty określa się mianem inhibitorów korozji. Coraz rzadziej zawierają one cynk, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, a wciąż spełniają dobrze swoją funkcję. By farba dobrze chroniła metal przed korodowaniem, powierzchnia musi być także dobrze oczyszczona i nienagannie przygotowana do malowania.
Jedną z technik malowania metalu jest tzw. natrysk pneumatyczny. To nic innego jak aplikowanie farby w postaci aerozolu poprzez użycie sprężonego powietrza o niskim ciśnieniu. Technika ta należy do dość zaawansowanych i wymaga użycia odpowiedniego sprzętu oraz posiadania pewnych kompetencji i doświadczenia. Dedykowana jest procesom, w których używa się farb o małej lepkości. Często używa się jej w branży motoryzacyjnej.
To ciekawa forma malowania metalu, gdzie malowana powierzchnia musi być poddana uziemieniu, zaś farba zostaje naelektryzowana. Technika ta jest bardzo wydajna, pozwala zużywać ergonomicznie farbę i jest bardzo precyzyjna przez co dedykowana także detalom i niewielkim elementom. Niestety nie jest to metoda tania, malowanie odbywa się także dość wolno.
To kolejna z metod, w której sprężone powietrze nie jest konieczne. Farba przy pomocy wysokiego ciśnienia rozprowadzana jest dyszą. Technika ta pozwala malować także grubymi warstwami i uważana jest za bardzo wydajną. Trudniej jednak jest pomalować tą techniką małe i nieregularne, złożone kształty. Osoba biorąca się za malowanie natryskiem tego typu zdecydowanie powinna to potrafić, ponieważ nie jest to łatwe.
Często stosowaną techniką malowania metalu jest malowanie proszkowe. Farby proszkowe dzielimy na epoksydowe, poliestrowe lub poliestrowo-epoksydowe. Są one aplikowane na powierzchnię poprzez natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Powłoka farby zostaje następnie utwardzona wysoką temperaturą rzędu 140 – 200 stopni Celsjusza. Malowanie proszkowe uważa się za jedną z najefektywniejszych form malowania metalu. Jednak nie wszystko da się malować proszkowo – nie nadaje się owo malowanie w przypadku produktów, na które wysoka temperatura mogłaby działać niszcząco.
Sama metoda malowania nie jest często najważniejsza w przypadku metalowych powierzchni. Dużo ważniejsze niż sama technika jest wybór odpowiedniej jakości farby i prawidłowe przygotowanie powierzchni malowanej. Farba musi być odpowiednio dobrana do późniejszych warunków eksploatacji i do typu malowanej powierzchni. Powierzchnia zaś musi być równa, nie posiadać jakichkolwiek ognisk korozji i być dobrze odtłuszczona.