Cięcie strumieniem wody to jeden z rodzajów innowacyjnej obróbki materiałów, jaką można zamówić w nowoczesnych zakładach zajmujących się takową obróbką. Cięcie wodą to proces bardzo wszechstronnie stosowany i pozwalający uzyskać estetyczne krawędzie cięcia, które nie muszą być dodatkowo obrabiane. Na czym polega proces cięcia strumieniem wody i jak pracują wycinarki wodne?
Cięcie wodą określane jest na kilka różnych sposobów, dlatego można spotkać się z takimi określeniami jak obróbka strumieniowo – ścierna, obróbka wodno – ścierna, hydro – ścierna, hydro – abrazyjna oraz abrasive waterjet. Proces ten polega na cięciu danego materiału strumieniem wody, który jest podawany pod bardzo dużym ciśnieniem. W ten sposób można przecinać różne materiały. Zależnie od ciętego materiału można go ciąć samym strumieniem wody (sprawdza się to w przypadku bardziej miękkich materiałów) lub też strumieniem wody z domieszką garnetu, czyli materiału ściernego. Garnet to surowiec ścierny z rodziny krzemianów. Jest on ceniony za wysoką skrawność, a jednocześnie bardzo niską pylność. Technologia cięcia wodą jest metodą bardzo precyzyjną, a szybkość samego strumienia tnącej wody przyrównać można do prędkości dźwięku, która wynosi 340m/s.
Przecinanie strumieniem wody to metoda dość uniwersalna, gdyż z jej użyciem można ciąć m.in. drewno, gumę, ceramikę, gres, metale kolorowe i ich stopy, szkło, poliwęglan, stal nierdzewną (nierdzewkę) i węglową, a nawet naturalne kamienie lub ich konglomeraty. Cięcie strumieniem wody to metoda obróbcza, która jest często stosowana w METIKAM, poza cięciem laserowym oraz cięciem plazmą. W wielu przypadkach jest to także metoda dużo bardziej wszechstronna, ponieważ umożliwia przecinanie grubszych materiałów, z którymi nie dałby sobie ani laser ani plazma. Cięcie wodą (waterjet) nie wpływa na strukturę przecinanych materiałów, nie powoduje rys czy pęknięć, co także jest jego bardzo ważną cechą i decyduje często o wyborze tej właśnie metody cięcia.
Cięcie strumieniem wody jest szeroko stosowaną metodą cięcia, a dzieje się tak z wielu przyczyn. Przede wszystkim waterjet pozwala uzyskać wysokiej jakości cięte krawędzie, nie wymagające dalszej obróbki, co jest samo w sobie bardzo ekonomiczne. Cięcie tego rodzaju pozwala na uzyskanie różnych kształtów wycinanego materiału, jest szybkie i efektywne, a przy tym jest to proces ekologiczny, w wyniku którego nie powstają niezdrowe dla zdrowia odpady czy opary.
Cięcie strumieniem wody jest możliwe dzięki maszynom nazywanym wycinarkami wodnymi. Cięcie wodą jest możliwe dzięki takim elementom jak pompa, wycinarka, stół roboczy oraz program komputerowy (ostatni element wykorzystywany jest w najnowocześniejszych wycinarkach wodnych CNC). Oczywiście wycinarek wodnych jest na rynku wiele, jedne są bardziej inne mniej zaawansowane technologicznie, różnią się też między sobą konfiguracjami oraz opcjami i akcesoriami. Wycinarki wodne wyposażone są w różne pompy wysokociśnieniowe i ultrawysokociśnieniowe, głowice wycinające (do czystej wody, do wody i ścierniwa, etc.), wyposażenie pomocnicze jak np. filtracja wody, chłodzenie, laserowy detektor krawędzi, etc. oraz oprogramowanie.
Systemy wycinania są dokładnie dobierane przez specjalistów pod kątem danego zlecenia i jego wymagań. W METIKAM jesteśmy starannie wyszkoleni i posiadamy doświadczenie, by takich wyborów technologicznych dokonywać rzetelnie i z korzyścią dla klienta.
Technologia cięcia wycinarkami wodnymi była po raz pierwszy stosowana w Stanach Zjednoczonych i wykorzystywana dla tamtejszego przemysłu zbrojeniowego. W Polsce metodę tą poznaliśmy w drugiej połowie lat 90. i do dziś jest to jedna z popularniejszych metod cięcia.
Nowoczesne wycinarki wodne CNC potrzebują na wstępie wgrania rysunku wycinanych części. Na podstawie rysunku maszyna dobiera rodzaj i grubość materiału oraz szybkość cięcia. Następnie maszyna jest uruchamiana przez operatora i w pełni automatycznie wycina materiał tak, jak jest to zadane na wgranym rysunku. Na monitorze można podejrzeć wizualizację procesu, można też ew. zmienić jego parametry w razie konieczności.
Sam proces cięcia polega na podawaniu wody poprzez pompę hydrauliczną do głowicy tnącej. Głowica składa się z takich elementów jak membranowy zawór pneumatyczny, komora mieszania, dysza wodna oraz rurka fuksująca.
Wycinarki wodne są szeroko stosowane i używa się ich w wielu dziedzinach przemysłu jak np. przemysł motoryzacyjny, stoczniowy, lotniczy, tekstylny, meblowy, zdobniczy, etc. To pokazuje jak uniwersalną jest metoda waterjet, zwłaszcza wtedy, gdy stosuje się ją w oparciu o wysokie kwalifikacje i doświadczenie.