Praca spawacza nie należy do najłatwiejszych, a na pewno wymaga posiadania odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji zawodowych. To zawód, w wykonywaniu którego liczy się szczególnie zachowanie bezpieczeństwa i wszelkich zasad BHP. Z jakimi więc ryzykami wiąże się praca spawacza i jakie wyzwania stoją przed osobą ją wykonującą?
Spawacz to specjalista, który na co dzień pracuje z żelazem, stalą, metalem i podobnymi surowcami. Według polskiej klasyfikacji zawodowej, zawód spawacza należy do 7 grupy wielkiej jaką są „Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy”. Spawać można także tworzywa sztuczne, a nawet elementy ceramiczne. Jego zadaniem jest łączyć dane elementy w procesie zwanym spawaniem. Samo spawanie to topienie brzegów dwóch materiałów w miejscu, gdzie mają się one połączyć. Do połączenia dwóch np. metali potrzeba przy tym wysokiej temperatury – tę wytwarza się poprzez spalanie gazu lub przy wytworzeniu łuku elektrycznego. Spawanie odbywa się z użyciem spoiwa lub bez niego.
Poza spawaniem osoba wykonująca zawód spawacza zajmować się może także cięciem metali i pozostałych materiałów oraz lutowaniem ich. Spawany materiał musi być odpowiednio przygotowany do tego procesu, tak więc spawacz dodatkowo oczyszcza dany materiał, docina go, prostuje, zczepia lub ukosuje. Często jego praca polega na współpracy z osobami wykonującymi zawody pokrewne jak blacharz, operator maszyn do produkcji wyrobów metalowych czy tokarz i innymi.
Spawacz to zawód, który wymaga konkretnej i dość wszechstronnej wiedzy. Praca ta wymaga zrozumienia wszystkich etapów produkcji, wykorzystywanych materiałów oraz narzędzi oraz tego, jaki cel i charakter będzie miał produkt końcowy. Często osoba pracująca w zawodzie sprawuje także nadzór nad innymi pracownikami, zwłaszcza, jeśli pozwalają jej na to kwalifikacje oraz doświadczenie.
Jednym z głównych wyzwań spawacza jest posiadanie konkretnych cech psychofizycznych, które są w tej pracy bardzo pożądane. Te cechy to:
Zawód spawacza niesie ze sobą sporo wyzwań. Warunki pracy dla tego zawodu nie są łatwe, a sam spawacz wykonując swoją pracę bywa narażony na problemy zdrowotne ze strony układu oddechowego jak i na odwodnienie czy przegrzanie.
Ale przed spawaczem stoją także pozytywne wyzwania. Jak twierdzi wiele osób wykonujących ten zawód, związane są one głownie z ciągle rozwijającą się technologią i możliwościami. Osoby spawające mają dostęp do innowacji, a to zdecydowanie przekłada się na zarobki jak i na atrakcyjność pracy.
Praca spawacza związana jest z pracą z maszynami i wysokimi temperaturami. Wykonywanie wszelkich obowiązków powinno więc odbywać się z poszanowaniem zasad BHP, ponieważ niedostosowanie się do nich może grozić nawet ciężkimi uszkodzeniami ciała. W pracy spawacza wymagany jest odpowiedni strój roboczy, obuwie oraz zabezpieczenie twarzy, głownie oczu okularami. Niezbędnym jest wykonywanie obowiązków zgodnie z regulaminem miejsca pracy jak i wszelkimi zasadami BHP. By uniknąć zagrożeń, w tym wypadków przy pracy, spawacz powinien ograniczać się do wykonywania tych zadań, do jakich jest wykwalifikowany.
Największe ryzyko i zagrożenie to oczywiście wysokie temperatury. Nieuważna praca może skutkować oparzeniami, w tym także tymi I, II i III stopnia. Stosowanie rękawic, fartucha, przyłbicy z filtrem optycznym i nagolenników jest konieczne, by takich zdarzeń uniknąć. Spawacz powinien także chodzić w obuwiu antypoślizgowym, wykazywać się wzmożoną uwagą i starać się utrzymywać porządek na swoim stanowisku pracy. Niezbędne są także regularne kontrole ochrony przeciwpożarowej, a samo pomieszczenie, w którym spawacz pracuje powinno być wystarczająco wentylowane.
Podsumowując, praca spawacza to wiele wyzwań oraz spora satysfakcja. Dzisiejsze nowoczesne, dobrze wyposażone zakłady oferują swoim pracownikom pracę na najnowocześniejszym sprzęcie, który pozwala rozwijać swoje umiejętności i efektywniej wykonywać zadania. Sprzęt to jednak tylko połowa sukcesu – spawacz musi rozumieć całość procesu produkcyjnego i tylko wtedy rozumie w pełni istotę swoich zadań w tymże procesie.