Cięcie plazmowe
Jelenia Góra

Bardzo szybka, a przy tym bezpieczna metoda przecinania metalu. Prędkość cięcia sięga nawet 15 m/s przy materiałach o grubości do 160 mm.


 
Stale rozwijająca się technologia umożliwiła unowocześnianie procesów związanych z branżą produkcyjną. Pozwoliło to na zwiększenie produktywności firm, szybkości wykonywanych procesów, a w konsekwencji zwiększenie zysków. Unowocześnianie to coś co nigdy się nie znudzi, lubimy bowiem ułatwiać sobie życie, a jeśli jest to możliwe to dlaczego tego nie robić. Jednym odłamem przemysłu, który wprowadził w życie takie udogodnienia, są firmy zajmujące się obróbką metali. Do jednych z nich należy właśnie Metikam, które swój fach pielęgnuje już od lat. Specjalizujemy się w różnych technikach obróbki metali, w tym także tą, jaką jest cięcie plazmą. Jelenia Góra to miasto stale rozwijające się, poszukujące nowych możliwości i prężnie dążące do nowoczesności. Dlatego właśnie w nim pragniemy rozsiać nasze usługi i przedstawić nasz możliwości. Poznajmy zatem bliżej technikę cięcia plazmą. Na czym polega i jak przebiega jej proces?
Zapytaj o usługę:

Tomasz Strażyc

690 913 190
tomek.strazyc@metikam.pl
 

Cięcie plazmą Jelenia Góra


 
Cięcie plazma to jedna z metod obróbki metalu, której proces polega na topieniu i wyrzucaniu resztek materiału ze szczelin. Cały proces możliwy jest jedynie przy pomocy specjalnego łuku elektrycznego, działającego pod wpływem energii kinetycznej. Plazma jest zjawiskiem, którego stan skupienia przypomina gaz. Jego budowa złożona jest z atomów elektrycznych oraz obojętnych. Ze względu na jej charakterystykę, plazma nazywana jest też czwartym stanem skupienia. Jej budowa sprawia, że plazma bez problemu przewodzi prąd. Z tym, że w porównaniu do metali jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Natężenie prądu w plazmie powoduje, że można ją podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy charakteryzuje się wysokim natężeniem prądu, który przekracza granice i tworzy łuk elektryczny, wykorzystywany podczas cięcia. Drugi, w którym to prądu jest znacznie mniej, a plazma wytwarza niewielka ilość światła. Ostatni stan to tak zwany czarny prąd, prądu w nim jest na tyle mało, że świecenia nawet nie widać.
 

Jak wygląda proces cięcia?


 
Jak już wspomnieliśmy podczas cięcia plazmą, obrabiany materiał jest topiony, a następnie wyrzucany z powstałych szczelin. Moc, która umożliwia pozbycie się resztek materiału możliwa jej dzięki ogromnej energii kinetyczne, skoncentrowanym w łuku elektrycznym. Wszystko dzieje się na tyle szybko i z taką mocą, że sam proces jest błyskawiczny. Plazma podawana jest przez tak zwany palnik, umożliwia on skupienie jej w wąskiej wiązce i dostarczenie do powierzchni materiału. Podczas procesu wykorzystuje się plazmotwórczy gaz. Zazwyczaj korzysta się z powietrza, lecz przy większych maszynach jest to argon, azot lub wodór. Cięcie plazma jest na tyle uniwersalne, że z jego pomocą można obrobić takie materiały jak aluminium, stal, żeliwo, mosiądz, czy też miedz. Technika jest tak popularna chociażby ze względu na jej prędkość. Cięcia wykonywane są nawet do 7 razy szybciej niż podczas innych metod. Dodatkowo, przebicia są szybkie, a materiał nie jest podgrzewany. Cały proces jest zautomatyzowany przez co bardzo bezpieczny, szybki, a co ważniejsze efektywny.