Spawanie aluminium
Jelenia Góra

Spawanie MIG/MAG, spawanie TIG
- techniki spawalnicze METIKAM


 
Nawet jeśli nie jesteśmy bogaci w wiedzę budowlaną, wiemy które metale można wykorzystywać w przemyśle. Jednym z nich jest chociażby aluminium, które posiada dość specyficzną charakterystykę. Od czego zacząć? A może od zalet, których z pewnością nie jest mało. Aluminium to materiał, który charakteryzuje się nie tylko wysoka wytrzymałością, ale też wyróżnia się niewielką wagą. Jego gęstość, w porównaniu do stali, jest aż trzykrotnie większa, a to nie lada wyzwanie. O ten gatunek metalu możemy być spokojni, nawet po ulewnym deszczu czy podtopieniu, gdyż posiada dużą odporność na korozję. Dla miłośników recyklingu możemy powiedzieć, że idealnie nadaje się do ponownego przetworzenia, a jego cena jest niska. Z powodu tak wielu benefitów, aluminium posiada bardzo szerokie zastosowanie. Możemy napotkać je w szeroko pojętym przemyśle, jak hutnictwo, motoryzacja, czy spotkać w sklepach spożywczych w formie puszek na napoje. Jak widać, aluminium na ten moment może zastąpić naprawdę wiele przedmiotów. Najbardziej problematycznym mogłoby okazać się spawanie tego materiału. Na szczęście w raz z upływającym rozwojem technologii, fakt ten przestał już być problemem.
Zapytaj o usługę:

Tomasz Częstochowski


518 140 719
tomasz.czestochowski@metikam.pl
 

Spawanie aluminium Jelenia Góra


 
Aluminium to przydatny metal, jak już wspomnieliśmy dotyczy to wielu odłamów przemysłu. Wykorzystuje się je nie tylko przy dużych konstrukcjach, gdzie liczy się wytrzymałość i dokładność, ale także w nieco mniej oczywistych, jak na przykład w tworzenie dekoracji. Niezależnie od tego, gdzie wykorzystamy ten materiał musimy liczyć się z tym, że będzie on musiał przejść proces spawania. Na szczęście w obecnych czasach tego typu obróbka, przestała już przysparzać kłopotów. Niegdyś poprzez jej nieprawidłowy przebieg, mogliśmy spotkać się z wieloma konsekwencjami. Należały do nich wadliwe spoiny, pęknięcia materiału, czy chociażby powstawanie porów. Czy w ogóle jest spawanie? To proces, w którym łączone są ze sobą dwa lub kilka kawałkówi), z użyciem energii elektrycznej i ciepła. Trzeba również wiedzieć, że każdy z rodzajów spawania przeznaczony jest do konkretnych metali. Dzieje się tak głównie przez fakt, że każdy z nich posiada inną temperaturę topnienia.
 

Jak spawać aluminium


 
Charakterystycznym dla aluminium jest temperatura jego topnienia. Sięga ona zaledwie 660 stopni Celsjusza, co sprawia, że potrafi ono być bardzo plastyczne, aczkolwiek niełatwe w spawaniu. Z tego właśnie powodu wynaleziono dwie metody, z których można skorzystać, aby dokładnie zespawać materiał i cieszyć solidnymi spoiwami. Niezależnie od tego, którą z metod wybierzemy, musimy zapewnić aluminium odpowiednią osłonę. Najlepiej wykorzystać do tego neutralny gaz, chociażby argon. Spawanie migomatem to pierwsza z metod, którą wykorzystuje się na materiałach przekraczających 1mm grubości. Formą spoiwa jest drut, który podawany jest przy pomocy uchwytu elektrodowego. Druga z metod to spawanie TIG, które można wykonać na znacznie cieńszych elementach. W tym przypadku wykorzystujemy topliwą elektrodę z wolframu, która umożliwia odpowiednie jarzenie się łuku. Jeśli więc szukasz specjalisty w swoim mieście, który oferuje usługi takie jak spawanie aluminium, Jelenia Góra może szukać pomocy w Metikam.