Hartowanie laserowe
Legnica

Firma METIKAM oferuje innowacyjną usługę hartowania powierzchniowego metali zrobotyzowanym stanowiskiem laserowym.


 
Wysokie wymogi, jakie stawiają w obecnych czasach zakłady produkcyjne, doprowadziły do tego, że zaczęto stosować nowocześniejsze metody obróbki metali. Jeszcze kilka lat temu wybór techniki hartowania nie był trudny, gdyż do wyboru mieliśmy jedynie hartowanie ręczne, które w porównaniu do obecnych było znaczniej mniej precyzyjne i długotrwałe. Dziś proces ten jest w stu procentach zautomatyzowany i umożliwia zahartowanie elementów, niezależnie od ich geometrii. Hartowanie to nic innego, jak nadanie powierzchni dodatkowej twardości o odporności na ścieranie. Zyskujemy kolejną warstwę, która chroni dany metal. Metoda hartowania dobiera się względem właściwości obrabianego materiału. Plusem hartowania laserowego, jest fakt, że obrobić można każdą część, która wcześniej nie mogłaby być poddana takim procesom, przez wgląd na jej budowę lub zastosowanie. Jak przebiega proces hartowania laserowego? Jakie zalety posiada i czy warto z niego korzystać?
Zapytaj o usługę:

Łukasz Witka


533 310 595
lukasz.witka@metikam.pl
 

Hartowanie laserowe Legnica


 
Metikam to my, czyli zgrana ekipa, specjalizująca się w obróbce metali. Działamy na rynku już od wielu lat, dlatego możemy pochwalić się długoletnim doświadczeniem. Wraz z upływającym czasem staramy nie zatrzymywać się w miejscu i stale rozwijać, aby móc sprostać waszym oczekiwaniom. Nasze zakłady wzbogacone są o specjalistyczne urządzenia i maszyny, które znacznie usprawniają wykonywane czynności. Jesteśmy ekspertami, a zdobyta wiedza i doświadczenie pozwalają nam robić to co lubimy. Oferujemy nasze usługi w wielu miastach, jak na przykład hartowanie laserowe Legnica. Hartowanie to metoda najdłużej wykorzystywana i najbardziej znana, w kategorii obróbki termiczne. Cały proces polega na rozgrzaniu materiału, utrzymaniu go w danej temperaturze, a następnie szybkich ochłodzeniu. Czym więc jest hartowanie laserowe? Charakterystycznym dla tego rodzaju obróbki, jest zdecydowanie fakt, że nagrzewamy materiał do temperatury niewiele mniejszej niż ta, w której topi się metal. Parametry te sięgają nawet 1400 stopni Celsjusza, przy czym wykorzystane zostaje jedynie 40% lasera.
 

Jak wygląda proces?


 
Wiązka lasera przesuwa się we wcześniej określonym kierunku, dzięki czemu uprzednio ogrzana warstwa błyskawicznie się schładza. Tempo jakie nadajemy nie pozwala powierzchni powrotu do wcześniejszej struktury. To w konsekwencji sprawia, że zwiększa się twardość powierzchni. Głębokość hartowania indukcyjnego oscyluje w granicach 0,1 do 1,5mm. Popularność tej metody wynika z wielu korzyści, jak na przykład uszlachetnienie części konstrukcji. Szczególnie zauważalne jest to na przykładzie elementów narażonych na duże obciążenia. Ponadto, obróbka jest bezdotykowa, dzięki czemu zyskujemy wysoką precyzję, a wykonywana praca jest znacznie szybsza. Konwencjonalne metody doprowadzają do tego, że wskutek ciepła metale ulegają wypaczaniu. Na szczęście podczas hartowania laserowego nie ma czym się przejmować. Na koniec stała kontrola podczas procesu, całym sprzętem możemy bez obaw sterować i regulować jego pracę.