Cięcie plazmowe
Strzegom

Bardzo szybka, a przy tym bezpieczna metoda przecinania metalu. Prędkość cięcia sięga nawet 15 m/s przy materiałach o grubości do 160 mm.


 
Nowoczesne odkrycie, jakim jest plazma nieustannie zaskakuje swoimi możliwościami. Możemy ją stosować w wielu branżach, wykonując naprawdę różnorakie procesy. Dzięki temu, że jest tak wyjątkowa, momentami zadziwia nawet samych naukowców. Żeby zrozumieć jej fenomen należy dokładnie ją poznać. Plazma to materia zjonizowana, a swoim stanem skupienia przypomina gaz. Dzięki temu, że jej właściwości są tak specyficzne, często określa się ja mianem czwartego stanu skupienia. W jej budowę wchodzą zarówno cząstki naładowane, jak i te posiadające obojętną elektryczność. Wykorzystanie tej techniki umożliwia cięcie różnego rodzaju materiałów, które zdolne są przewodzić prąd elektryczny. Metoda ta stosowana jest od połowy dwudziestego wieku, początkowo służyła jedynie do cięcia lekkich stopów, a dziś dzięki rozwojowi można ją stosować do stali niskostopowych.
Zapytaj o usługę:

Tomasz Strażyc

690 913 190
tomek.strazyc@metikam.pl
 

Cięcie plazmą Strzegom


 
Metikam to firma specjalizująca się w nowoczesnej obróbce metali, jaką jest chociażby cięcie plazmą. Strzegom to miasto znajdujące się nieopodal naszej siedziby, dlatego też chętnie oferujemy w nim nasze usługi. Dolny Śląsk to rejon, w którym nowoczesne techniki mają szanse znacząco się rozwinąć. Mnogość ich zalet korzystnie na to wpływa, przez co coraz częściej pojawiamy się w pobliskich miastach. Cięcie plazma to technika bardzo uniwersalna, umożliwiająca cięcie naprawdę wielu rodzajów materiałów. Jej zastosowanie jest w stu procentach bezpieczne, dlatego warto opowiedzieć o niej nieco więcej.
 

Na czym polega cięcie plazmą?


 
Cięcie plazmą to proces, który do swojego działania wykorzystuje skoncentrowany łuk elektryczny. Posiada on dużą energię kinetyczną, która powstaje między ciętym materiałem, a nietopliwą elektrodą. Cięcie plazmowe polega na stopieniu części materiału i jego wyrzucenie. Sama plazma tworzy się przy pomocy palnika, który przepuszcza strumień przez łuk elektryczny. Dzięki temu wytwarza się jonizacja, której odpowiednie zagęszczenie wytwarza strumień. Następnie jest on skupiony przy pomocy dyszy i kierowany w stronę obrabianego materiału. Cięcie możliwe jest dzięki wysokiej temperaturze oraz dużej prędkości strumienia, który powoduje topnienie i jednoczesne wydmuchanie materiału poza powstałą szczelinę. Powszechnie do cięcia plazmą stosuje się gaz, którym jest powietrze, w przypadku mocniejszych urządzeń jest to wodór, azot czy dwutlenek węgla.
 

Zalety cięcia plazmą


 
Cięcie plazmą w Strzegomiu umożliwia cięcie materiałów zdolnych przewodzić prąd. Zalicza się do nich aluminium, stal, mosiądz, a nawet żeliwo i miedz. Zaletą tej metody jest przede wszystkim zautomatyzowany proces. Pozwala to na zminimalizowanie możliwych podczas obróbki błędów i znacznie przyśpiesza cięcie. Powstaje niewielka strata materiału, gdyż szczelina cięcia jest minimalna. Na dodatek strumień szybko przebija się przez materiał i nie nagrzewa całej powierzchni. Jeśli więc szukasz najlepszych metod cięcia metali, wybierz profesjonalne usługi firmy Metikam, która zagwarantuje wysoką jakość powstałych komponentów.