Hartowanie indukcyjne
Świebodzice

Szybka i wydajna metoda z możliwością utwardzania tylko wybranych fragmentów hartowanego elementu. Wysoką precyzję i powtarzalność procesu zapewniana dzięki nowoczesnej technologii.


 
Hartowanie znane jest na świecie już od dawien dawna. Jego głównym celem jest nadanie metalom odpowiedniej wytrzymałości i twardości. Zwiększa się jego sprężystość, a także odporność na uszkodzenia czy ścieranie. Hartowanie materiałów służy do poprawienie mechanicznych właściwości elementów stalowych, które narażone są na większe zużycie. Zaliczyć można do nich rolki, wałki czy koła zębate. Jak widać hartowanie indukcyjne to metoda, z której korzysta wiele odłamów przemysłu, jak chociażby motoryzacja czy medycyna. Dużą zaletą tej techniki jest to, że danego przedmioty nie trzeba przeprojektować.
Zapytaj o usługę:

Tomasz Strażyc

690 913 190
tomek.strazyc@metikam.pl
 

Hartowanie indukcyjne Świebodzice


 
Hartowanie indukcyjne niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niemu można zaoszczędzić naprawdę sporo energii, a cała operacja jest w pełni zautomatyzowana i stosunkowo krótka. Jest to bezdotykowy proces, podczas którego generowane jest kontrolowane i intensywne ciepło. Indukcja umożliwia nagrzanie i zahartowanie jedynie części wymagającej obróbki. Dobranie odpowiednich parametrów, do których należy cykl nagrzania i jego częstotliwość umożliwia uzyskanie najlepszych efektów.
 

Jak przebiega hartowanie indukcyjne?


 
Ta technika hartowania metalu możliwa jest poprzez użycie prądu elektrycznego, którego zadaniem jest odpowiednie nagrzanie powierzchni materiału. Charakterystycznym dla tego procesu jest brak powstających zniekształceń materiału i możliwość utwardzania nawet najdrobniejszych fragmentów. Głębokość na jaką chcemy zahartować komponent jest zmienna i zależna od preferencji i wymagań. Hartowany fragment umieszczany jest w miedzianej cewce, zwanej wzbudnikiem i nagrzewany do odpowiedniej temperatury. Temperatura ta musi osiągnąć wartość znacznie wyższą niż ta, która umożliwia przemianę eutektoidalną. Prąd zmienny, który znajduje się w cewce wytwarza pole magnetyczne, które umożliwia odpowiednie nagrzanie powierzchni metalu. Zaraz po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, materiał zostaje ochłodzony, czyli zahartowany. Wszystko możliwe jest przy użyciu nowoczesnych sprzętów, które pozwalają na bezpośrednie chłodzenie przy użyciu natrysku cieczy.
 

Zalety wykorzystywania hartowania indukcyjnego


 
Nowoczesne metody obróbki metali posiadają wiele zalet. Hartowanie indukcyjne w Świebodzicach to technologia coraz częściej poszukiwana w przemyśle. Na terenie całego dolnego śląska można znaleźć wiele miast, które oczekują solidnego i profesjonalnego podejścia do obróbki metali. Takimi cechami charakteryzuje się właśnie Metikam, która od lat specjalizuje się w tym temacie. Zgrany, a przede wszystkim doświadczony zespół zadba o jakość wykonywanych komponentów. Gwarantujemy maksymalną wydajność a przy tym wydłużoną żywotność obrabianych materiałów. Zastosowanie hartowania indukcyjnego eliminuje bezpośredni kontakt komponentu z płomieniem, dzięki czemu minimalizujemy jego wszelkie zniekształcenia oraz wypaczanie. Ciepło dostarczane jest bezpośrednio do miejsca i nie podgrzewa otaczających go obszarów. Jest to doskonały sposób na przedłużenie żywotności wszystkim mechanicznym i mocujących części.