Spawanie stali i aluminium
Świebodzice

Spawanie MIG/MAG, spawanie TIG
- techniki spawalnicze METIKAM


 
Aluminium to materiał powszechnie znany i używany. Jego główną cechą charakterystyczną jest to, że wyróżnia się on wysoka wytrzymałością, a jednocześnie stosunkowo niewielką wagą. Jego gęstość jest, aż trzykrotnie mniejsza niż w przypadku stali, a przy tym materiał jest wyjątkowo odporny na korozję. Plusem aluminium jest to, że materiał nie jest drogi i można go śmiało poddawać recyklingowi. Dzięki tak dużym zaletom jest to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Możemy się spotkać z nim w hutnictwie, przemyślę produkcji części samochodowych, czy też sprzętów codziennego użytku. Jeśli dobrze się przyjrzymy dostrzec możemy je wszędzie. Coś co nie jest tak oczywiste w tym przypadku to spawanie. Nie jest ono proste, a nieodpowiednie podejście do materiału może skutkować powstawaniem porów, czy też pęknięć. Jak więc spawać aluminium? Jakie metody są najskuteczniejsze i jednocześnie bezpieczne?
Zapytaj o usługę:

Tomasz Częstochowski


518 140 719
tomasz.czestochowski@metikam.pl
 

Spawanie aluminium Świebodzice


 
Jak udało nam się już zauważyć aluminium to bardzo przydatny materiał produkcyjny. Jego przykłady można zauważyć wchodząc do sklepu spożywczego i spoglądając na półki z konserwami. Niewielu z nas ma też świadomość, że aluminiowe elementy możemy znaleźć w samolotach, czy też samochodach. Spawanie aluminium w Świebodzicach to tylko jedna z usług, jakie jest w stanie zaoferować nasza firma. To proces polegający na połączeniu ze sobą dwóch lub kilku metalowych elementów, przy użyciu ciepła i energii elektrycznej. Każdy ze sposobów spawania jest przeznaczony do innego rodzaju metalu, gdyż każdy z nich posiada inną temperaturę topnienia.
 

Na czym polega spawanie?


 
Sama forma spawania aluminium niewiele różni się od spawania innych rodzajów metali. Działamy tak samo, łączymy ze sobą elementy poprzez nagrzanie spoiwa lub bez niego. Temperatura topnienia tego materiału ma wartość około 660 stopni Celsjusza. Oznacza to, że mimo iż sam materiał jest bardzo plastyczny, jego spawanie nie należy do najłatwiejszych.
 

Spawanie aluminium


 
Na obecną chwile wyróżnia się dwie metody spawania tego właśnie pierwiastka. Użyć możemy urządzeń, takich jak Migomat i Tigomat. Niezależnie, którą technikę wybierzemy, podczas każdej z nich niezbędne jest wykorzystanie naturalnego gazu, który posłuży jako osłona. Pierwszą z wymienionych stosujemy głównie w przypadkach, gdy metal posiada grubość nie mniejszą niż 1 mm. Jako spoiwa używamy drutu, który podawany jest przez uchwyt elektrodowy. Spawanie TIG analogicznie wykorzystamy dla znacznie cieńszych elementów nie przekraczających 1mm. W tym wypadku role spoiwa pełni elektroda wykonana z wolframu. Posiada ona nadzwyczaj wysoką temperaturę topnienia, co umożliwia stabilne jarzenie się łuku.
 

Zalety spawania aluminium metodami TIG i MIG


 
Do pierwszej zalety możemy zaliczyć fakt, że do spawania aluminium używamy wysoko jakościowej spoiny. Na materiale nie powstają rozpryski, a cały proces można sprawnie zmechanizować i zautomatyzować. Tego typu metody wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, co określa je mianem bardzo uniwersalnych.