Cięcie plazmowe
Dzierżoniów

Bardzo szybka, a przy tym bezpieczna metoda przecinania metalu. Prędkość cięcia sięga nawet 15 m/s przy materiałach o grubości do 160 mm.


 
Nowoczesne metody obróbki metali stały się w ostatnich latach bardzo chętnie wykorzystywane. Zaczęto korzystać z możliwości, jakie daje nam technologia. Dzięki niej w prosty sposób można zaoszczędzić czas, a także zwiększyć naszą produktywność. Jeśli jesteś ciekawy jak, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jeśli mowa o obróbce metali Metikam to fachowcy w tej dziedzinie. Działamy na rynku już od lat i doskonale wiemy, jak sprostać oczekiwaniu naszych klientów. Jesteśmy w posiadaniu specjalistycznych sprzętów, które pomagają nam w codziennych czynnościach. To dzięki nim jesteśmy w stanie sprostać wszystkim działaniom. Jedną z takich obróbek metali jest właśnie cięcie plazmą. Dzierżoniów, Jelenia Góra czy Legnica to miasta, które dobrze znają naszą firmę i bardzo chętnie chcą korzystać z jej usług.
Zapytaj o usługę:

Tomasz Strażyc

690 913 190
tomek.strazyc@metikam.pl
 

Cięcie plazmą Dzierżoniów


 
Żeby poznać zalety płynące z techniki cięcia metali plazmą, trzeba jej się bliżej przyjrzeć. Czym właściwie jest plazma? Zaliczyć można ją do zjonizowanej materii, która swoim stanem skupienia przypomina gaz. Jej specyficzne właściwości sprawiają, że plazma nazywana jest czwartym stanem skupienia. W jej skład wchodzą zarówno cząstki naładowane elektrycznie, jak i te obojętne. Przez tą specyfikację plazma, jest zjawiskiem, które przewodzi prąd elektryczny. Jej opór przeciwnie niż w metalach maleje wraz ze wzrostem temperatury. W zależności od tego, jak dużo prądu znajduje się w plazmie, można wyróżnić jej trzy stany. Pierwszy, czyli prąd czarny, w którym nie widać świecenia, a prądu jest bardzo mało. Nieco większe natężenie, w którym to plazma zaczyna produkować światło oraz stan, w którym to prąd przekracza górną granicę wartości. W tym przypadku tworzy się łuk elektryczny, który wykorzystywany jest do cięcia i spawania, przy użyciu plazmy.
 

Na czym polega cięcie plazmą?


 
W cięciu plazmą obrabiany materiał podlega topnieniu, a następnie pod wpływem dużej siły wyrzucany ze szczeliny. Cięcia dokonuje się przy pomocy skoncentrowanego łuku elektrycznego plazmy, który posiada ogromną siłę kinetyczną. Jak wygląda cięcie? Plazma podawana jest przy pomocy palnika, przepuszcza się strumień gazu, który po przejściu przez łuk zagęszcza moc strumienia plazmy. Ścianki dyszy powodują chłodzenie, a jednocześnie zwężanie łuku. Ze względu na wysoka temperaturę oraz szybkość strumienia, obrabiany materiał zostaje topiony i szybko wydmuchiwany ze szczeliny. Powszechnie stosowany gaz to powietrze, większe sprzęty używają do tego gazu, jakim jest wodór, azot czy dwutlenek węgla. Charakterystyka tej metody umożliwia nam cięcie praktycznie wszystkich materiałów, w tym tych przewodzących prąd. Należą do nich stopy miedzi, żeliwa, mosiądzu, aluminium, czy stali. Co można zaliczyć do zalet cięcia plazmą? Zdecydowanie prędkość procesu, jest ona nawet 5 razy większa niż w przypadku cięcia tlenowego. Powstałe szczeliny są niewielkie, posiadają wysoką jakość, a sam proces jest w pełni zautomatyzowany. Jeśli więc chodzi o wybór idealnej metody cięcia, warto wykorzystać tą, która posługuję się plazmą.