Hartowanie laserowe
Dzierżoniów

Firma METIKAM oferuje innowacyjną usługę hartowania powierzchniowego metali zrobotyzowanym stanowiskiem laserowym.


 
W obecnych czasach bardzo chętnie wykorzystujemy nowoczesne metody obróbki metali. Oczywiście, jak większość z nas wie, należą do nich nie tylko procesy łączenia i cięcia. Najpopularniejszymi i najchętniej wybieranymi stały się te, które wykonuje się przy użyciu lasera. Wraz z rozwojem technologii zaczęto unowocześniać wszystkie techniki obróbki, w tym też hartowanie. Jego proces zasadniczo zmienił się, od czasu, gdy zaczęto go wykonywać po raz pierwszy. Obecnie mamy szanse obrabiać więcej przedmiotów w znacznie krótszym czasie. Takie rozwiązania znacznie poprawiają funkcjonalność firm, które pozostają w tym fachu. Im więcej jesteśmy w stanie zrobić, tym większą ilość klientów jesteśmy w stanie zaspokoić. Co w konsekwencji daje nam znaczne większe osiągi i zyski. Czy tak właściwie jest hartowanie laserowe? Dlaczego zyskało tak na popularności i większość przedsiębiorców nie chce z niego rezygnować?
Zapytaj o usługę:

Łukasz Witka


533 310 595
lukasz.witka@metikam.pl
 

Hartowanie laserowe Dzierżoniów


 
Hartowanie to jedna z metod obróbki termicznej, którą stosuję się najdłużej. Jej celem jest rozgrzanie materiału lub jego powierzchni, a następnie szybkie ochłodzenie. W konsekwencji tego procesu, zyskujemy na powierzchni dodatkową warstwę, która chroni materiał przed uszkodzeniami. Choć klasyczne metody hartowania są nadal obecne na rynku, nie ma co ukrywać, że zdecydowanie chętniej i częściej sięgamy po te nowocześniejsze, które dają więcej możliwości. Czym różni się hartowanie laserowe od klasycznego? Charakterystycznym dla hartowania laserowego jest fakt, że nagrzewana powierzchnia osiąga temperaturę niewiele niższą niż temperatura topnienia. W niektórych przypadkach wartości te sięgają nawet 1400 stopni Celsjusza. W całym procesie wykorzystuje się 40% mocy urządzenia, w konsekwencji której dochodzi do przemiany austenitycznej. Tłumacząc zjawisko prościej, atomy węgla, które pozostają w stopie, zmieniają swoją pozycję.
 

Jak przebiega hartowanie laserowe?


 
Promień, jaki emitowany jest przez laser, przesuwa się wedle określonego kierunku. Wszystko dzieje się na tyle szybko, że uprzednio ogrzany skrawek materiału, nie ma czasu na powrót do pierwotnej formy, gdyż błyskawicznie się ochładza. To właśnie ten moment dodaje twardości naszym materiałom. Są one znacznie bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia. Metale hartować można na głębokość między 0,1mm do 1,5mm, w niektórych przypadkach wartość ta może osiągać nawet 2,5mm. Rosnące zainteresowanie hartowaniem laserowym wynika z wielu korzyści, o których należy wspomnieć. Zastosowanie tej metody eliminuje zjawisko wypaczenia. Podczas procesu posiadamy pełną kontrolę i możemy precyzyjnie sterować sprzętem. Hartować możemy wiele elementów, nawet te które posiadają niewielkie wymiary, ponadto czas obróbki jest znacznie skrócony, a produktywność firmy zwiększona. Hartowanie laserowe Dzierżoniów należy do jednej z wielu usług, jaką firma Metikam oferuje na terenie tego miasta. Jeśli chcesz poznać więcej naszych możliwości sprawdź naszą stronę internetową i skorzystaj z nich już dziś.