Cięcie plazmowe
Jawor

Bardzo szybka, a przy tym bezpieczna metoda przecinania metalu. Prędkość cięcia sięga nawet 15 m/s przy materiałach o grubości do 160 mm.


 
Jeżeli chcemy zrozumieć fenomen cięcia metali przy użyciu plazmy, musimy się jej lepiej przyjrzeć. Nowoczesne metody obróbki metali wykorzystywane są coraz częściej, a co ważniejsze coraz chętniej na rynku. Można zastosować je w naprawdę wielu branżach poczynając od motoryzacji, budownictwie, a nawet medycynie. Plazma to nic innego jak materia, która swoim stanem skupienia przypomina nam gaz. Jej specyficzne właściwości sprawiają, że określa się ją mianem czwartego stanu skupienia. W skład plazmy wchodzą zarówno cząstki naładowane obojętnie, jak i elektrycznie. Występują w niej zjonizowane elektrony oraz atomy, jednakże jej objętość i tak jest obojętna.
Zapytaj o usługę:

Tomasz Strażyc

690 913 190
tomek.strazyc@metikam.pl
 

Cięcie plazmą Jawor


 
Plazma ze względu na dużą ilość obecnych jonów oraz elektronów z łatwością przewodzi prąd elektryczny. Jej opór zależny jest od temperatury i wraz z jej wzrostem maleje. Wyróżniamy trzy stany plazmy, zależne od natężenia prądu. Czarny prąd, niewidoczne świecenie przy niskim natężeniu, wytwarzanie światła przy większym natężeniu oraz łuk elektryczny powstający podczas przekroczenia granicy natężenia przepływającego prądu. Teraz przychodzi czas, aby dowiedzieć się na czym polega cięcie plazmą. Jawor to miasto położone na dolnym śląsku, co oznacza ze bez problemu może skorzystać z usług, jakie oferuje nasz firma. Jeżeli chodzi o cięcie przy użyciu tej metody możliwe jest ono za sprawą zajarzenia się łuku elektrycznego. Dochodzi do tego w momencie, gdy elektroda styka się z dyszą, a w palniku nie ma gazu. Naciśnięcie spustu powoduje, dostarczenie do palnika prądu, który o mocy kilku amperów wraca przewodem do swojego źródła. Jednocześnie dostarczany jest gaz, który pod odpowiednim ciśnieniem odsuwa elektrodę i przerywa styk. Takie działanie umożliwia przepłynięcie prądu w powietrzu i ukształtowanie odpowiedniego strumienia. Łuk elektryczny kierowany jest w kierunku powierzchni, którą chcemy przeciąć i oddziałuje na nią swoją pełną mocą. Jak możliwe jest przecięcie metalu? Taki promień osiąga temperaturę nawet kilkunastu tysięcy stopni, dlatego też z łatwością przedmuchuje i przetapia metal.
 

Zastosowanie cięcia plazmą


 
Cięcie plazmą można stosować do obróbki wszelkich materiałów zdolnych przewodzić prąd. W praktyce takie cięcia wykonuje się głównie na aluminium, czy stali nierdzewnej. W zależności od mocy, jaką posiada urządzenie, jesteśmy w stanie ciąć blachy, których grubość osiąga nawet 150mm. Dużą zaletą używania plazmy jest to, że obrabiany metal nie potrzebuje być wcześniej przygotowany. Może być pobrudzony, pomalowany a nawet posiadać oznaki pierwszej korozji. Przecinarki plazmowe to urządzenia pracujące bardzo szybko, a przy tym niezwykle precyzyjnie. Ciąć możemy pod wieloma kątami bez obaw, że krawędzie będą postrzępione bądź uszkodzone. Użycie niewielkiej wiązki pozwala na wytworzenie niewielkiej szczeliny, przez co produkujemy znacznie mniej odpadów, a także minimalnie ingerujemy w strukturę materiału. Jeżeli szukasz szybkich sposobów cięcia metali, zajrzyj na stronę firmy Metikam, która profesjonalnie podejdzie do powierzonych im działań.