Hartowanie
laserowe

Firma METIKAM oferuje innowacyjną usługę hartowania powierzchniowego metali zrobotyzowanym stanowiskiem laserowym.


 
Zastosowanie robota z obrotnikiem firmy FANUC wraz Laserem o mocy 4kW na ciele stałym z głowicą hartującą wyposażoną̨ w pirometr do pomiaru i kontroli temperatury daje możliwość́ hartowania powierzchni niedostępnych dla dotychczas stosowanych w Polsce urządzeń.
Zapytaj o usługę:

metikam@metikam.com
 

Szybkość i precyzja


 
Hartowanie laserowe pozwala na przeprowadzenie operacji w stosunkowo krótkim czasie. Powierzchnia hartowana może mieć dowolny kształt, a detal może być hartowany na zmienną głębokość. Hartowanie laserowe pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej twardości, w zależności od gatunku hartowanej stali nawet do 68 HRC. Hartowanie laserowe jest procesem, w którym wiązka lasera oddziałuje bezpośrednio na obrabiany przedmiot dostarczając mu energię i rozgrzewa się miejscowo w powierzchniowych warstwach do temperatury przemiany austenitycznej obrabianego materiału, prowadząc do homogenizacji atomów węgla oraz rozrostu austenitu w materiale.

W zależności od materiału temperatura przemiany austenicznej wynosi od ok. 900℃ do 1400 ℃ a czas jej utrzymywania się od ok. 3 s. do 10s.. W następstwie wprowadzania ograniczonej ilości ciepła do obrabianego przedmiotu i jednocześnie w skutek szybkiego odprowadzania ciepła z materiału poprzez przewodnictwo cieplne następuje samoistne schładzanie obrabianego detalu. Nie jest wymagane stosowanie dodatkowych mediów chłodzących takich jak: woda, olej czy sprężone powietrze. Hartowanie laserowe może być stosowane do wszystkich materiałów, które podlegają hartowaniu ogniowemu i indukcyjnemu.
 

Oferujemy Państwu


 
  • doradztwo technologiczne w zakresie hartowania laserem
  • wysoka twardość powierzchni przy zachowaniu plastyczności rdzenia
  • hartowanie powierzchni o dowolnym kształcie
  • zapewnienie stałego nadzoru nad kontrolą temperatury podczas procesu przez pirometr
  • kontrola jakości procesu z pomiarem twardości powierzchni